Korkulu kanıt! Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi zımnında 6.5 milyon kanatlı hayvan itlaf edildi

Serencam 18 aydır dünyanın birçok ülkesinde dokunaklı şekilde tanıdık ve bugüne büyüklüğünde 200 milyondan çok kanatlı hayvanın ölümüne neden olan kuş gribi vakalarının Türkiye’da bile görüldüğü iddiası gündeme bomba üzere düştü.

“AFYONKARAHİSAR’DA 5 MİLYONDAN AŞKIN TAVUK İTLAF EDİLDİ”

Bloomberg HT’nin haberine göre, Afyonkarahisar ve Denizli’dahi kuş gribi vakaları artmaya başladı. Resmi makamlardan konuya ilgilendiren elan benzeri izah gelmezken, Türkiye’nin yumurta üretiminin başkenti konumundaki Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde 20 Ocak’ta kuş gribi vakalarının görülmeye başlandığı ve karantinaya alınan Pabuççu ilçesindeki haya üretim tesislerinde 5 milyonu fazla tavuğun itlaf edildiği öne sürüldü.

“DENİZLİ’DEKİ TESİSLER KARANTİNA ALTINA ALINDI”

Denizli’nin Honaz ilçesindeki testis üretim tesisleri de kuş gribi vakaları nedeniyle karantinaya alındı ve ilçede 1.5 milyon civarı testis tavuğunun itlaf edildiği sav ediliyor.

“BAKANLIK SALGINI TAHARRI ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR”

Dünya Hayvan Esenlik Örgütü’ne bildirimde mevcut Tarım ve Orman Bakanlığı, salgını taharri altına almaya çalışıyor. Kanatlı sektörünün kâbusu olan parafin et ve haya piyasasında dengeleri bozan kuş gribi vakası, Acun Efsanevi Sağlığı Örgütü verilerine bakarak, son tıpkı buçuk yılda genişlik az 60 ülkede görüldü.

HASTALIK NEDENİYLE DÜNYADA 200 MİLYONDAN AŞKIN HAYVAN ÖLDÜ

Küresel manada bahis konusu hastalık veya şişman itlaf nedeniyle 200 milyondan fazla kanatlı hayvan öldü. Yalnız ABD’üstelik son tıpkı yılda 58 milyondan çok kümes hayvanı kuş gribi enfeksiyonu dolayısıyla itlaf edildi.

Share: