Köy okulu fedakar öğretmenlerle ısıdam aynı yuvaya dönüştü

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Bayır Köyü İlkokulu’nda görev eden biri başöğretmen 3 öğretmen, ana ve cet şefkati gösterdikleri öğrencileri amacıyla bazen günlerde kemirmek hazırlıyor.

İlçe merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Kıran Köyü İlkokulu’nda görev fail müdür çıkışlı öğretmen Kağan Sönmez, sınıf öğretmeni Servet Bozan ve ekol öncesi öğretmeni Rabia Gezmen, öğrencileri için okulu ısıdam tıpkısı eğitim yuvasına dönüştürdü.

Öğrencilerinin üşümemesi için 3 sarıklı, kırdıkları odunlar ile kömürleri taşıyarak sınıflarda soba yakıyor. Semavi ve al önlüklerle okula gelen 40 çocuğun sıcak sınıflarda terbiye görmelerini sağlayan öğretmenler, öğrencileri üzere sobanın üzerinde gâh eyyam aşındırmak hazırlıyor. Fedakar öğretmenler, gâh günlerde ise darı patlatıp öğrencilere izzetüikram ediyor.

Okul, antrparantez öğrencilerin “Şazi” ismini verdikleri yavru kediye dahi yuva oldu.

“Cümle bir aile ortamı oldu”

Okulun başöğretmen yetkili öğretmeni Hakan Sönmez, AA muhabirine, aslen Hataylı olduğunu ve geçmiş fariza yeri olan Kıran Köyü İlkokulu’nda 7 yıldır görev yaptığını söyledi.

Birleştirilmiş sınıflı okulu öğretmenler ve öğrencileriyle güzelleştirip ısıdam ayrımsız yuvaya imale etmek için çaba gösterdiklerini kaydeden Sönmez, sabahleyin dallar gelmeden evvel sınıfları yunak burulmak amacıyla sobaları yaktıklarını, okula gelen öğrencilerle sobanın etrafında az buçuk dostça ettiklerini, sonraları derse başladıklarını dile getirdi.

Öğle beyninde bulgur pilavı, makarna kabil yemekler yaptıklarını tabir fail Sönmez, şöyle konuştu:

“Kışın genellikle sobanın üzerinde çayımızı demliyoruz, yemeklerimizi yapıyoruz. Öğrencilerimizle gelişigüzel turşular hazırladık. Bulgurumuz pişince öğrencilerimizle afiyetle yiyoruz. Çocuklarımız haddinden fazla bahtiyar oluyor. Kendilerini tıpkı nebze olsun ocak ortamında hissediyorlar. Bazı öğrencilerimizin evleri çokça uzakta kalıyor. Yemeği okulda afiyetle yedikten bilahare derslerimize kaldığımız yerden bitmeme ediyoruz.”

Yaptıkları etkinliklerle çocukları evlerindeymiş kabil hissettirmeye çalıştıklarını dile getiren Sönmez, öğrencilerin bu şekilde derslere daha aşkın motive olduğunu, kimsenin derse geç kalmadığını söyledi.

Velilerin dahi kendilerine bindi verdiğini anlatan Sönmez, “Er Bezi yoğurt, aldatmak getiriyorlar. Tamlık ayrımsız familya ortamı oldu. İyi ki köye atanmışız. İyi kim önceki görev yerim burası. Gayet mutluyuz.” dedi.

“Hamam tıpkısı ortamımız var”

Hoca Rabia Seyyah de hayalini kurduğu karye öğretmenliğini yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Okulda hayallerini gerçekleştirdiğini, öğrencilerinin da hayallerini gerçekleştirebilmesi amacıyla çalıştıklarını tamlayan Gezmen, “Isıdam ayrımsız ortamımız var. Çocuklar çok bahtiyar. Bu Arada yemek yiyoruz, etkinlikler yapıyoruz. Aileleriyle bile çokça sıcak ayrımsız ilişkimiz var.” ifadelerini kullandı.

“Annemizin yemekleri gibi lezzetli”

4. sınıf öğrencisi Muhammed Ektiren ise okulunu ve öğretmenlerini çokça sevdiğini söyledi.

Sabah okula koşarak geldiklerini anlatan Ektiren, meslek süresince çok mutlu olduğunu belirtti.

Öğrencilerden Rümeysa Ektiren üstelik mutlu bire bir şekilde kardeş kardeş geldikleri okulda temas devir kullanılmamış etkinliklerle eskimemiş bilgiler öğrendiklerini ifade ederek, “Öğretmenlerimiz bizim üzere kemirmek yapıyor. Annemizin yemekleri üzere içimli.” diye niteleyerek konuştu.

Share: