Küçükbaş hayvanat müteharrik kucak yıkama makineleriyle yıkanarak ilaçlanıyor

Küçükbaş hayvanat mobilize koyun yıkama makineleriyle yıkanarak ilaçlanıyor

BAYBURT Bayburt’ta ‘Küçükbaş Hayvancılıkta Abacı Mücadelesi’ çalışmaları çerçevesinde 3 bine mümasil koyun, şita mevsimi öncesi cıvıl cıvıl kucak yıkama makinelerinde yıkanıp, temizlenerek ilaçlanıyor.

Albeni sıcaklıklarının gittikçe düştüğü ve soğukların iyiden iyiye kendini hissettirdiği Bayburt’ta, İl ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlükleri, hayvanların rahatsız olmaması üzere kış ayına girmeden küçükbaş hayvanları yıkama ve ilaçlama mücadelesini hızlandırdı. Efsanevi sahiplerinin talepleri doğrultusunda ateş parçası kucak yıkama banyolarını vatandaşların hizmetine sunduklarını bildiren Aydıntepe İlçe ve Orman Tarım Müdürü Veteriner Hekim İbrahim Köksal, bu çalışmayla hayvan refahının sağlandığını, vatandaşların işgücünün yarıya indiğini ve zamandan tasarruf edildiğini söyledi.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yerine vatandaşların ihtiyaçlarını seçkin zaman karşıladıklarını ve çöz-aut parazit mücadelelerini kış mevsimi öncesi acul bir şekilde sürdürdüklerini nâkil Köksal, “İlimizin yetiştiricilere sunduğu bu makine, hayvan refahını ve eş gücünü oldukça domine etmektedir. İmkanımız olduğu kadar vatandaşlarımızın bu talebini karşılıyoruz, uygun etkinliğine da katılıyoruz. İç-aut asalak mücadelesi bilindiği amacıyla zooloji kış ortamına girilmeden yapılıyor. Bu noktada de yetiştiricilerimize bilgiler vererek katkımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Katkılarımız devam edecek, hayatı kolaylaştırıyoruz”

Aydıntepe İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kendisine andıran illerden gelen talepler doğrultusunda kıvrak kucak yıkama banyolarını yetiştiricelerin kullanımına sunduklarını belirten Köksal, “Mail illerimizle bağırsak içe olduğumuz amacıyla kimi vakit devlet dışından talepler gelebiliyor, onların birlikte emeğine katkımızı sunuyoruz. Bu doğrultuda katkılarımız cümle hızıyla devam edecek, elhasıl hayatı kolaylaştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Henüz başlangıçta hayvanlarımızı 2-3 günde ilaçlarken bu projeyle 3 bine mümasil hayvanı 4-5 saatte yıkayıp, ilaçladık”

Trabzon yetiştiricilerinden olan Fatih Adi ise hayvan iç ve dış parazitlerinin önlenmesi için yapılan projenin yetiştirici namına kendilerine iri katkılarının olduğunu belirterek, “Henüz ilkin bu atak yıkama makinelerinin olmadığı zamanlarda hayvanların yıkanması, bağırsak ve aut parazit ilaçlarının yapılması 2-3 dolaşma sürüyordu. Bu projeyle gelişigüzel zaman 3 bine andıran hayvanımız tahminî 4-5 saat kabilinden bir sürede yıkandı ve ilaçlandı. Elhasıl günlerce sürecek işimizi 4-5 saatte cingöz olduk” sözlerini kullandı.

Yetiştirici Gerçekten, Bayburt İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne sunulan hizmetten belde teşekkürlerini ileterek, dinamik kucak yıkama makinelerinin Trabzon ilinde bile etken bire bir şekilde kullanılmasını, canlı çiftçilere imkanların sunulmasını istedi.

Share: