Kurgu isticar şirketlerinin internet sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ilişik iddianame hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açar kiralama şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları tez edilen suç örgütünün hoşgörülü ve üyeleri herhangi bir biri için 7 bin 700 yıla büyüklüğünde hapishane istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör ve Teşekkül Suçlar Bürosunca, kurumsal dil kiralama şirketlerine ilişik genel ağ sitelerini kopyalayarak miftah kiralama vaadiyle 504 kişiyi mecmu 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 suratsız için yürütülen soruşturma tamamlandı.

3. Yavaş Ceza Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal araç isticar şirketlerinin web sitelerini düzme olarak tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı çelmek için türlü tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık beğenmek için ofiste kullandıkları ecnebi tabiiyetli kişiler adına alınan hatları bölüm dışına çıkarmadıkları ve özlük aralarındaki görüşmeleri birlikte Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü elebaşı “Korkmaz” harf adlı O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) gizlilik ortamında çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste makbul bilgisayarları alarga kumanda ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere meydan verildi:

“Ofiste makbul kurumsal komütatör isticar şirketlerine ilişik düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek kontrol motorlarına ense sıralara taşınmasını sağladığı, şalter isticar etmek üzere arayan müştekilerle ofiste call center adına müteharrik ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin dolay ve ense yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği gestalt bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına mal yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den para çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” kod ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Acı bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mülk çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile kıpırdak bankacılık harf bilgilerini şehirler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve mobilize bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında konfirmasyon düz S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının da belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde benzeri araya gelerek iş bölümü halinde cereyan ettikleri, O.Y. aracılığıyla sunulan egemenlik ve talimatların call center kendisine ofiste çalışan şüphelilerin yasal veya evlilik dışı benzeri murat olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları büro üzerinden programlı ve müdebbir akım ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kendi içlerinde bir yapılanmaya her an düzenleme şekilde akım ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi tutmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri yapmacıklı web siteleri üzerinden vasıta kiralama vaadiyle dolandırarak nahak yere yarar bürümek için ayrımsız araya gelip birleştirme şekilde hareket ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Cürüm işlemek amacıyla teşekkül kurma, düzen, örgüte organ olma” ve “Bilişim sistemlerini ahzetmek suretiyle dolandırıcılık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 bed üzerine 1520 yıldan 7 bin 700 yıla kadar, farklı şüpheliler amacıyla üstelik farklı sürelerde mahpushane cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal çevirici kiralama şirketlerine ilgilendiren genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan miftah isticar vaadi ile kazanç gerçekleştirme ettiği belirlenen cürüm örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çekici, toplanmış 85 şüpheli üzerine murakabe kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı konusunda polis güçleri ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Görgülü, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Kalaba, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’da gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: