Libya’daki BM Destek Misyonu: Libyalıları desteklemeye bitmeme edeceğiz

Mürekkep Uluslar (BM), Libya’nın doğusundaki Bingazi kentinde kâin BM misyonunu amaç kayran saldırının 3. yılında Libyalılara desteğinin bitmeme edeceğini duyurdu.

Bingazi’de 10 Ağustos 2019’da BM ekibini erek kayran ve 3 BM personelinin hayatını kaybetmesine hastalık olan saldırının 3. yılında Libya’daki BM Destek Misyonu (UNSMIL) kayıtlı izah yaptı.

Açıklamada, BM Libya Misyonu Başkan Vekili Risdon Zeninga’nın ifadelerine yer verildi.

Zeninga, “Kalplerimiz bu mendebur saldırıda yeryüzü şişman fedakarlığı yapan meslektaşlarımızın aileleriyle birlikte.” ifadelerini kullandı.

BM yetkilisi, “saldırıdan kurtulan ve BM bayrağı altında görevlerini namına getirmeye bitmeme eden meslektaşlarının cesaret ve kararlılığından” övgüyle saraka etti.

Zeninga “BM ailesinin Libya halkına bakım etmeye ve ülkeyi sulh, istikrar ve bol bolamat önünde desteklemeye tamamen kapalı kalacağını” kaydetti.

Ne olmuştu?

Libya’nın doğusundaki Bingazi kentinde bomba gebe ayrımsız araçla 10 Ağustos 2019’da planlı saldırıda 3 BM çalışanı camit, yine 3’ü BM çalışanı haddinden fazla sayıda sivil yaralanmıştı.

Bombalı saldırının Libya’daki BM Libya Bindi Misyonu konvoyunu amaç aldığı belirtilmişti.

Birleşmiş Uluslar Düzenlilik Konseyi (BMGK) 7 Temmuz 2022’de, Libya’daki BM misyonunun görev süresinin 3 kamer daha uzatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Konfedere Milel Libya Bindi Misyonu (UNSMIL) Libya makamlarının 2011’deki çatışmalar zımnında ülkedeki siyasi intikal sürecini destekleme talebi konusunda BM Güvenlik Konseyi eliyle 16 Eylül 2011’de kurulan özel siyasi meram kendisine biliniyor.

Danışmanlığını Stephanie Williams’ın yürüttüğü UNSMIL, 98 evcil personel, 210 arsıulusal personel ve 6 BM gönüllüsüyle “siyasi geçiş süreci, kayırıcı hakları, düzensiz kafile, kalkınma ve iletişim” gibi konularda icraat yürütüyor.

Share: