Lisans tekmil tezi yerine kameriyeye yükleme istasyonu ve ışıklandırma ünitesi kurdu

Siirt Üniversitesinde (SİÜ) öğrencisi Musa Alak, üniversite yerleşkesindeki tıpkısı kameriyede geliştirdiği sistemle çağ enerjisiyle şarj istasyonu ve tenvir ünitesi kurdu.

SİÜ Mühendislik Fakültesi Cümbüş Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Alak, lisans ikmal tezi kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkati elde etmek ve kullanma alanı küsurat sıra enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesine müteveccih emek yaptı.

Bu kapsamda vacip izinleri aldıktan bilahare arkadaşlarının üstelik desteğiyle SİÜ Kezer Yerleşkesindeki ayrımsız kameriyenin çatısına zaman paneli kuran Alak, 4 kişinin tıpkısı anda uslu cihazlarını şarj edebileceği istasyon ve akşam ezanı saatlerinde birlikte öğrencilerin kitap okuyabilmesi üzere ışıklandırma ünitesi projesini hayata geçirdi.

Musa Alak, AA muhabirine, çağ enerjisinin önemli tıpkı yere eş olduğunu belirterek, çabuk danışmanı Doç. Dr. Melih Kuncan’ın önerisiyle bu çalışmayı yaptığını söyledi.

Doç. Dr. Melih Kuncan de bölümün 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrencileriyle lisans tekmil tezi kapsamında ara sıra edimsel Ar-Ge ve mütenevvi icraat yaptıklarını kaydetti.

Son yıllarda Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerjiye ilginin acilen arttığını ifade eden Kuncan, “Tığ dahi kâin lisans hatim öğrencilerinden birkaçına niteliksiz icraat vererek yenilenebilir enerjiden farkındalık yarmak istedik. Bu anlamda gençlerimizin aktif kendisine kullandığı kameriyelerden birine ibret çalışırken kullandıkları cihazlarının bataryalarını yükleme edebilmesi için böyle ayrımsız proje hayata geçirildi.” dedi.

SİÜ Mühendislik Fakültesi Ruh Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ermiş Eviz üstelik, proje yardımıyla akşama makul şarjı biten telefonunu kameriyede otururken yükleme edebildiğini anlattı.

Share: