LİSELİLERDEN 60 KİLOMETRE HIZA ULAŞABİLEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

BATMAN Salih Günaydın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuyan 10 mektepli, danışman öğretmenleriyle gelişigüzel 1 almanak çalışmayla 60 kilometre hıza ulaşabilen elektrikli makine yaptı. Fizik öğretmeni Bilal Yağmur, bu sene katıldıkları Teknofest’te 1500 proje arasından 28’inci olduklarını belirterek, April 2023’te yapılacak Teknofest’e hazırlandıklarını söyledi.

Batman Salih Günaydın Küçük Asya İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim gören 10 öğrenci, hikmet öğretmenleri Bilal Yağmur ile alay malay geçen sene kişi imkanlarıyla elektrikli araba yaptı. 60 kilometre hıza ulaşabilen ve kül şarjla da 60 kilometre gidebilen otomobille bu yıl Kocaeli’nde düzenlenen Teknofest’e katılan öğrenciler ve öğretmenleri 1500 proje arasından 28’inci oldu. Takım, yegâne yabanlık olan otomobillerini 2023’te April ayında yapılacak olan Teknofest için 2 yabanlık kendisine taammüden hazırlıklara başladı.

’40 KİLOMETREDE 3 TL YAKIYOR’

Yaptıkları elektrikli otomobilin 1 almanak çalışmanın sonucunda ortaya çıktığını tamlayan fizik öğretmeni Bilal Yağmur, şunları söyledi

Zorlu şartlar altında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tekmil maddi imkansızlıklara rağmen 1500 civarında referans arasından, Türkiye’birlikte finalde yarışarak 28’inci olduk. Hedeflerimiz balaban gerçekte. Çok balaban projelere imza atabiliriz ama maddesel bindi noktasında gerekseme var. Elektrikli araba adına kişi sınıfında yarışırken yapmış olduğumuz ölçümler sonucunda 40 kilometrede 3 TL yaktığını gördük. Tabiatıyla bu çokça okkalı aynı belirgi. Aracımızda jel akü kullandık. Aracımızın sürat sınırını 60 kilometre ile sınırladık. Çok faziletkâr hızlarda bile gidebilirdik. Fakat 60 eksen olduğu üzere onunla sınırladık. Aynı zamanda aracımız 60 kilometre menzile sahiptir. 500 kilograma büyüklüğünde dara kapasitesine topluluk fakat süspansiyon sistemleri olsun, tekerlek-ispit sistemi olsun 650 kilograma kadar taşıyabilecek şekilde ayarlanmıştır. Yerleşik yükleme birimi kullandık. Bataryalarımız 60 volt ile çalışmaktadır. Tığ yerleşik şarj birimimizi 72 devir büyüklüğünde ayarladık. Ancak bunun kontrolünü yapabilmekteyiz. Ayrımsız zamanda erke kaynağımız yerine güneş enerjisi ve kinetik enerjiyi de neşelilik enerjisine dönüştürecek şekilde cümle geliştirmiştik aslında proje yerine. Ancak maddi yetersizliklerden etraf elden lağım döşemi elektriğinden erke matlup şekilde sınırladık.

‘BU ÇOLUK ÇOCUK GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ, DOKTORLARI OLACAK’

2023’te yapılacak olan Teknofest’e hazırlandıklarını tamlayan Baran, Çalışmada aracın 2 koltuklu olması istenmektedir. Aracımızı 2 koltuklu olacak şekilde gine tasarlayacağız. Burada direksiyon sistemimiz, fren-doğal gaz sistemimiz, göstergemiz hep bunlarda tadilat bahis konusu olacak. Bire Bir zamanda şasede tıpkı değişiklik ihtiyacımız bulunmayan, ancak kaportada sakil tıpkısı değişikliğe gideceğiz. Maddesel imkansızlıklardan ekolojik ortam ABS alüminyum karma malzeme kullandık. Fakat imkanımız olursa biz bunu fiber karbondan ve cam elyaftan, fiberglastan yapmayı düşünüyoruz. O zaman çokça daha beğenilen tıpkısı manzara ve ayrımsız zamanda aerodinamik çeşni dahi katabileceğiz. Projeyi yaparken ana amacımız öğrencileri hoppadak akademik yerine değil, ayrımsız zamanda hayata da alıştırmak. Bu çoluk çocuk geleceğin mühendisleri, doktorları olacak dedi.

Projede vadi düz öğrencilerden Eyüp Aslan, 10’uncu derslik öğrencisiyim. Hocamızın fikriyle bu proje ortaya bundan sonra. Bilahare 11 yabanlık ayrımsız mızıka oluşturduk. Seçkin birimize aynı görev verildi. Görevlerimizi yaptık, başvurduk. Bu projede saha ahzetmek, bu heyecanı istihbar etmek çokça güzeldi. Şu an burada olduğumuz üzere haddinden fazla mutluyuz. Aracımızı 3D yerine çizdik. Devrilmesini en uzuv indirmek için aracımızın boyutsal parametrelerini hesapladık. İstediğimizi yaptık. Allah’a şükürler olsun.

Share: