Mahrukatçıların şita hazırlığı

Mahrukatçıların şita hazırlığı

Kahramanmaraş’ta mahrukatçılardan “Yağışlar başlamadan odunlarınızı cebin” çağrısı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta neşelilik gösteren 100’ün üzerindeki mahrukatçı esnafında ateşli kış hazırlıkları başladı.

Onikişubat ilçesinin Şazibey Mahallesinde faaliyet gösteren mahrukatçı esnafı odun ve kömür satışının birlikte değişik türlerde şekillenen ahşap ürünleri bile hazırlayıp satıyor. Esnafın çoğunluğunda kış mevsimi öncesi hazırlıklar önceden, kütük halindeki odunlar hızar makinalarında mukannen boyutlarda kesilip stoklanıyor. Şita mevsimi öncesi biçilmiş odunun ton fiyatı ise 2 bin 100 liradan satışa çıktı.

Esnafta çetin şita temposunun sene sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğini ifade fail mahrukatçı Yüce Güngör, “Şita mevsimi hazırlıklarımız başladı odunlarımızı kesip satışa hazır ağıl getiriyoruz. Alelumum ihtiyaç hallerinde ahşap familya, dam veya çardak kadar yapılarda mergup ahşaplar bile hazırlıyoruz. Aynı zamanda değişik ölçülerde, kalas satışlarımız ve kavak ve çam kadar ürünlerde satıyoruz. Özellikle şita mevsiminde odun satışları amacıyla coşkun çalışmamız başladı. Şuanda biçilmiş benzeri ton odunun 2 bin 100 liralık. Fakat fiyatlara aldırış etmiyoruz ve müşterilerin korunması namına fırsatçılara düzlük vermemeye çalışıyoruz. Tahmini burada 150 civarında esnaf var ve bunlar da Kahramanmaraşlıların taleplerini karşılıyor” dedi.

Vatandaşların şita hazırlıkları amacıyla geç kalmamaları çağrısında kâin Musa Koç ise, “Vatandaşların yağışlar başlamadan odunları alsın. Odunlar ıslanıyor ve şuan odunun en zayıf olduğu mevsim” diyerek konuştu.Share: