Malatya Hayvanlar Bahçesinin sakinleri bu sene 32 çocuk dünyaya getirdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde ceylan, altın geyik, lama, kurt, kanguru kabilinden çeşitli efsanevi türlerinden 32 bala dünyaya geldi.

Battalgazi ilçesine merbut Orduzu Turgut Özal Zevk Parkı’nda yaklaşık 4 yıl önce bakım vermeye başlayan zooloji bahçesi, aslan, kaplan, aldanmaz, ayı, lama, kanguru, ceylan ve deve kuşu üzere 78 türden 1300’ün üstünde hayvana familya sahipliği yapıyor.

70 dönümlük alana yerleşmiş hayvan bilimi bahçesindeki hayvan sayıları, kullanılmamış doğumlarla artıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Ofis Başkanı Hanifi Çevik, AA muhabirine, hayvanat bahçesinin güzel tıpkı gezinti alanı olduğunu, geçen sene 54 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

Bu yılın hayvanat bahçesi açısından eli nimetli geçtiğini dile getiren Çevik, “Hayvanat bahçemizde 32 yeni bala dünyaya geldi. Bu yıl 6 ahu, 9 cüce tutturuk, ikişer parafin geyik, değerli geyik, put keçisi, midilli, üçer melez keçisi, aldanmaz, birer örümcek maymunu, lama ve kanguru doğdu.” diye niteleyerek konuştu.

Lama, ahu, kanguru ve keklik yavruları teberru edildi

Türkiye’deki farklı zooloji bahçeleriyle teşrikimesai içre olduklarını, eskimemiş doğan hayvanların aynı kısmını farklı illere gönderdiklerini rapor fail Çevik, şunları aktardı:

“İki hafta önceki Kayseri Hayvanlar Bahçesine 2 ahu, birer lama ve kanguru ile 6 keklik mevhibe ettik. Daha ilk üstelik onlar bize efsanevi göndermişti. Buradaki havyanlar genelde ayrıksı hayvan bilimi bahçelerinde doğma ve yaşamışlar. “

İki veteriner ve hizmet elemanlarıyla hayvanlara gerekli bakımların yapıldığını anlatan Çevik, “Eskimemiş üyelerimizle bu arada hayvan bilimi bahçemiz henüz birlikte şenlenmiş olacak.” dedi.

Hayvanat bahçesinin mesire alanıyla çöz içe olduğunu, çevre illerden de ziyarete gelenlerin bulunduğunu kaydeden Enerjik, şöyle devam etti:

“Geçen sene 54 binden çok güç hayvanat bahçesini müzakere etti. Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda okullardan takım halinde gelen öğrencilerden de sevap almıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile hareket birliğimiz var. Malatyalı hemşehrilerimiz kadar iklim dışından gelenler var, Adıyaman, Elazığ ve Sivas’tan ziyaretçiler geliyor.”

Share: