Malatya kayısısı kitabı finalde yarışacak

Malatya’nın sembolü ve genişlik koca ihraç ürünü olan kayısı üstüne hazırlanan 2021 yılında Açıkçası, 2022 yılında İngilizcesi yayınlanan “Malatya Kayısısı” isimli pusula, ‘Gourmand World Cookbook Awards 2023’ün kazananlar listesine girerek finalde yarışmaya türe kazandı.

Gastronomi kitaplarının nobeli olarak adlandırılan Gourmand World Cookbook Awards 2023’te Malatya ekonomisinin fert damarını oluşturan “Malatya Kayısısı” isimli pusula, kazananlar listesinde yer aldı. “Malatya Kayısısı” isimli betik, ‘Gourmand World Cookbook Awards 2023’ün finalde yarışacak.

“Gourmand World Cookbook Awards 2023″da yarışacak olan Malatya Sarıerik kitabı ve konkur konusunda Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan izah yaptı Özcan, “Bilindiği için dünyanın sunma kaliteli zayıf kayısıların üretilip ihraç edildiği Malatya ayrımsız zamanda sarıerik üstüne uzmanlaşmış aynı şehirdir. Her sene yüzden çok ülkeye ihraç edilen gözyaşı-zayıf sarıerik ve sarıerik çekirdeğinden ülkemiz kestirmece 450-500 milyon dolar dirimsel sağlamaktadır. Malatya Kayısısını başta kayısılı kemirmek ve tatlılar oluşmak üzere gün, sağlık, hars, edebiyat, tarımsal istihsal süreci ve ayrıksı konularını sanatsal ve görsel öğelerle inceleyici tezkere yaklaşık dört yıl süren titiz çalışmalar sonucu hazırlanmış, Düpedüz 2021 yılında Malatya Valiliği tarafından, İngilizcesi ise 2022 yılında Malatya Tecim Borsası tarafından yayınlanmıştır.”

Özcan, nazik ödülü kazananların 25-28 Mayıs 2023’üstelik İsveç’in Umea kentinde açıklanacağını kaydederek, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Söz Kasıt Asılı marifetiyle yazılan kitap Malatya Firez ve Turizm Müdürü Vahim Şişman’ın başkanlığında Yahya Karakaya, Hasan Demirbağ, Itibar Çakar, Faruk Korkmaz, Bülent Korkmaz ve Doç. Dr. Şahin Anıl’ın düz aldığı Editör Oturmuş eliyle yayına hazırlanmıştır. Pusula iki kategoride E02 SINGLE SUBJECT (12 namzet ile) ve E011 FRUİTS (9 Namzet ile) 9-12 Mart’ta Kamboçya’nın Siem Rap şehrinde 9-12 Mart 2023’üstelik yapılacak toplantıda değerlendirilecek, balaban ödülü kazananlar 25-28 Mayıs 2023’üstelik İsveç’in Umea kentinde Dünya Besin Sempozyumu’nda açıklanacak. Malatya Sarıerik Kitabının ‘Gourmand World Cookbook Awards 2023’birlikte kazananlar listesinde yerini alması ve büyük bergüzar için finalde yarışacak olması Malatya Kayısısı ve bizler amacıyla berenarı kurum verici. Bu süreçte emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” dedi. – MALATYA

Share: