Malatya siyasa haberi | Cumhur Reisi Erdoğan, Malatya’da şişko açılış töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Meclise sunacakları esas değişikliği teklifinin tam ekseriyet sağlanarak akseptans edilmesinin Türkiye amacıyla yetişkin tıpkısı üstünlük olacağını belirterek, “Şurası üstelik yapabiliriz, hadi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, parlamentoda bu iş çözülmüyorsa millete götürelim, kararı ulus versin.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediyesinin yanındaki vazıh düzenlenen “Battalgazi Cesamet Hastanesi, Hekimhan Tünelleri, Cılız Sarıerik Lisanslı Antrepo ve Borsası ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Şişko Açım Töreni”nde konuştu.

Yola çıkarken ülkeyi keyif, terbiye, türe ve güven koyulmak amacıyla dört anne dikme üstünde yükselteceklerini söylediklerini hatırlatan Erdoğan, bununla birlikte muvasala, ekincilik, diplomasi ve bilcümle bunlarla bu arada dünyada Türkiye’nin birinci olması üzere adımlar attıklarını anlattı.

Ulaşımda göreve geldiklerinde 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş misil uzunluğunun zat dönemlerinde 28 bin kilometreyi aştığını dile getiren Erdoğan, “Dağları deldik dağları. Ferhat ile Körpe meselesi var evet, biz Ferhat olduk, Körpe’e dağları delerek yolları açtık.” diyerek konuştu.

Türkiye’dahi 26 pasaj havaalanı varken zaman 58 havalimanının bulunduğunu ifade eden Erdoğan, “Benim vatandaşım uçuşunu yapıyor, oradan evine yarım yamalak saatte, 45 dakikada ulaşıyor. Modern dünyanın talepleri bu değil miydi? Buydu. Tığ ülkemize bunu kazandırdık mı? Kazandırdık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde 76 olan darülfünun sayısını da 208’e çıkardıklarını anlatarak, “Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Daha Çok benim Ayşe’m, Fatma’m, Ahmet’im, Mehmet’im İstanbul, İzmir, Ankara, buralara gitmiyor. Daha Çok profesörlerimiz, doçentlerimiz, Muş’a, Ağrı’ya, Iğdır’a, Hakkari’ye gidiyor ve orada bu yavrularımızı eğitiyorlar. Nereden nereye. İş bilenin, tığ kuşananın. Öyle taraf gelip yatmakla bu hisse senedi olmaz ama bunları başardık.” ifadelerini kullandı.

“Temel iri imtihanımız eskimemiş başlıyor”

Bütün bunlarla beraber bu tarihi mücadelenin son çağların sunu balaban destanı yerine nesiller boyunca kulaktan kulağa anlatılacağına inandığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amma asıl iri imtihanımız bakir başlıyor. Dünyamız siyasal, iktisadi ve sosyal kaosların pençesinde sarsıldığı tıpkısı dönemden geçiyor. Biz ise demincek altını çiziyorum, Türkiye Yüzyılı projeksiyonuyla 2053 vizyonumuzu konuşuyoruz. Ayın 28’inde inşallah Ankara Sadık Spor Salonu’nda ‘Türkiye Yüzyılı’nı birlik dünyayla paylaşacağız. Elden konuşmakla kalmıyoruz, üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla bunu hayata geçiriyoruz. Onun için 5 pare başlığımız var. Nedir? Yatırım, istihdam, üretim, dış satım ve cari fazlayla nema ve büyüyen bire bir Türkiye var. Ayrımsız yüzü bu olan madalyonun diğer yüzündeyse pusuda bekleyen eski Türkiye kalıntısı zihniyetleri görüyoruz.”

“Sahte maskelerin aralandığını gördük”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletin kabuk bağlamış başörtüsü tartışmasını yeniden açtığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu tartışma vesilesiyle milletimizin ehil olduğu tamlık haklar gibi eğitimdeki ve kamudaki başörtüsü özgürlüğünü dahi bibi hazmedemeyenlerin yüzlerindeki düzme maskenin aralandığını gördük. Tığ kadınlarımızı katiyen başı belirgin veya başı zımni diye niteleyerek sınıflamadık, ayırmadık amma birileri kafasında bu ayrımcılığı hala aşabilmiş değil. Bay Kemal, senin yanındakiler ne yaptılar? Üniversitelerimizde inandırma odaları kurdular ve bu kandırma odalarına girerken o yavrularımızın başörtülerini maalesef başlarından çekerek aldılar. O inandırma odalarında hesaba çektiler kızlarımızı. Benim öz kızlarım maatteessüf imam hatip okulu öğrencisi olduğu halde onlar imam dil cambazı okuluna giriş noktasında sıkıntıya maatteessüf yakalanmış oldular ve ben kızlarımdan ayrımsız tanesini aldım, bire bir müdürü arkadaşım olan imam dil cambazı okuluna gönderdim. İstanbul’dan tıpkı eksantrik şehre. Niçin? Çünkü zulmediyorlar. O zulümden örtbas etmek amacıyla. Erkek Kemal siz busunuz, bu. Sizi biz mebzul biliriz. Sizin bu noktada ciğerinizi bereketli biliriz ama bundan sonra bunları yapamıyorsunuz.”

Şu anda devletin hiçbir kurumunda başı bulutsuz, başı duyurulmayan ayrımının olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Şimdi devletin kurumlarında başı açığı bile var başörtülüsü da var. Hep bunlarla bu arada okullarımızda hakeza tıpkı gravite var mı? Başörtülüsü bile başı açığı birlikte arkadaşça üniversitelerimizde, ortaöğretimde, temas yerde okuyabiliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun, barışın, özgürlüğün ve kardeşliğin simgesi olduğunu ve bunu kendilerinin başardığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bay Kemal, senin böyle tıpkı derdin bulunmayan. Bunun amacıyla kızlarımızın ve karı kardeşlerimizin gönüllerini tamamen rahatlatmak üzere başörtüsü özgürlüğünü, ne teklif ettim? Gel dedim, esas güvencesi altına alalım. Bakalım gelebilecek mi? Göreceğiz. Biz şimdi hazırlıkları yaptık. Bu kanunuesasi değişikliğini Meclise göndereceğiz, dirimsel yahut gelmez, hedef kamu milletimiz bunu görsün, bunu tanısın, yandaşlarını de tanısın, altılı ganyan masayı bile tanısın. Hayati tıpkısı gayrı bahis olan sapkın akımların dayatmalarına alın ailenin korunmasını birlikte ekleyerek bir anayasa değişikliği teklifinin hazırlığına başladık. Bakalım laf Meclise geldiğinde kim elbette bire bir kasıntı içine girecek?

Meclise sunacağımız öneri yeterli ekseriyet sağlanarak kabul edilirse Türkiye amacıyla mehabetli aynı avantaj olacaktır. Huysuz yönde aynı uzanım ortaya çıkarsa ülkemizi kullanılmamış, sivil, özgürlükçü özellikle böyle tıpkısı anayasaya kavuşturma mücadelemizi inşallah seçimden bilahare de doğrusu sürdüreceğiz. Ayrıca şunu bile yapabiliriz. İlk el bugün Malatya’bile açıklıyorum. Şurası bile yapabiliriz, nedir o? Haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Öyle mi, parlamentoda bu aksiyon çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin. Türkiye Yüzyılı, imdi bu soy tartışmaların aşıldığı kullanılmamış tıpkısı devrin adı olacaktır. Ülkemizi dünya liginin önce sıralarına çıkartacak, milletimizin refahını en son seviyeye yükseltecek 2053 vizyonumuzu hayata geçirebilmemizin önünde hiçbir bariyer bırakmamakta kararlıyız.”

Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı’nı gelişigüzel inşa ediyor muyuz? 2023’te şişman ve cıvıl cıvıl Türkiye yolunu beraberce açıyor muyuz? Ülkemize diz çöktürmenin, milletimize sorumluluk eğdirmenin peşinde olanların heveslerini aynı kat elan kursaklarında bırakıyor muyuz?” sorularına alandakilerin bütün tıpkı ağızdan verdiği “Olur” yanıtının ardından “Malatya bu ama bilesiniz ki Türkiye birlikte bu. Maşallah Malatya’nın kişi ve etken evlatları bizimle olduğu müddetçe Allah’ın izniyle birlik bu hedeflere ulaşacağımızdan kimesne kuruntu duymasın. Rabb’im bu mücadeleye verdiğiniz bindi amacıyla hepinizden razı olsun.” dedi.

(Sürecek)

Share: