Malatya tutum haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da yaklaşan kış öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci halk soba, kışın ayrıntılı ve antipatik geçtiği şark illerine gönderiliyor. Kullanılmamış soba fiyatlarının yüksek olması zımnında vatandaşların ikinci umum sobalara yöneldiğini tamlayan ustalar, ikinci ahali soba satışlarının artarak bitmeme ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda doğru şita mevsimi nedeniyle çalışkan günler yaşanırken, ikinci umum sobalara olan rabıt ise esnafın yüzünü güldürüyor. Şark Rum Bölgesi’nde düz düz Dert, Bingöl ve Van ilkin doğmak için bir nice kente ikinci el soba satışı yapan ustalar; bakir bir sobanın üç ila ilkokul bin TL, ikinci el bire bir sobanın ise bin ila bin ilkokul beniz TL dolayında satışa sunulduğunu tabir ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, tamirat işlerinde derya yaşadıklarını kaydederek, “Ağababa mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana devam ettiriyoruz. İkinci halk sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci el soba fiyatları geçen yıla bakarak faziletkâr olmasına rağmen talepler iyicene. Kullanılmamış aynı soba fiyatı üç ila beş bin TL dolayında, ikinci halk ayrımsız soba fiyatı ise bin ila bin ilkokul beniz TL aralığında değişiyor. Fiyatları uygun olan ikinci halk sobalara hele çevre iller talebin aşkın olduğunu tabir fail Ersoy, “Tıpkısı zamanda 20 yıldır şark illerine dahi soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonradan bizlere sattığı sobaları tamirat ederek Van, Muş, Hakkari ve Balkı’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Haddinden Fazla andıran zamanda Bingöl’e 100 skor ikinci halk soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Görgülü Emlek de ikinci el soba satışlarının, eskimemiş soba satışlarından fazla olduğunu aktararak, “Yaklaşık 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Yakın kışla alay malay soba satışlarında bire bir cıvıltı var ama tercihler imdi ikinci el sobalara müteveccih. Kullanılmamış soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci el sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde eskimemiş sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: