Malatya’da balıkçı tezgahlarının gözdesi ‘istavrit’

Malatya’üstelik balıkçı tezgahlarının gözdesi ‘istavrit’

MALATYA Malatya Balık Pazarı’nda kilogramı 80 TL’den satışa sunulan istavrit tehlikeli sargı görürken, balıkçı esnafı ise satışlardan kıvançlı olduklarını belirtiyor.

Malatya Balık pazarında hamsi 70, istavrit 80, ala ise 75 liradan satışa sunuluyor. Pazarda kilogramı 80 TL’den satışa verilen istavrit okkalı rabıt görürken, balıkçı esnafı ise satışlardan memnun olduklarını belirtiyor. Çoğalan bir sezon geçirdiklerini kaydeden balıkçı esnafı Hedef Acet, “Balık sezonu palamutla başladı. Beklediğimizden çok sürerek iki buçuk kamer büyüklüğünde bitmeme etti. Sivri bitti arkası sıra çinekop ve istavrit başladı. Şu sıralar denizlerde sıkıntı var balık fiyatları bazı bazı düşüyor bazen artıyor bu intikal süreci. Fiyatlar şuan normal henüz üstelik düşebilir geçiş süreci sıkıntılı oluyor. Vatandaşın talebi gani Malatyalı balığı seviyor. Bizde günlük satabileceğimiz büyüklüğünde getiriyoruz. Balıklarımız tendürüst” dedi.

Fiyatlarının güzeşte yıla kıyasla elan makul olduğunu nâkil Acet, “Çinekop ve istavrit kullanılmamış çıkmaya başladı. Müşterilerimiz en çokça istediği balık türü de çinekop ve istavrit. Sezon iyi geçiyor. Talepler bile şuan ferah. Müşteriler fiyatları üstelik uygun buluyorlar. Balık fiyatları güzeşte yıla göre daha uygun. İstavrit 80 TL, çinekop ve palamut 90, hamsi 70 TL’den satışa sunuluyor. Balığın muhtel olması hem bizim için hem vatandaş üzere elan ongun” ifadelerini kullandı. Benzeri eksantrik balıkçı esnafı Ferhat Buluş ise fiyatların ve taleplerin alışılagelen olduğunu belirterek,” Şuanda balık fiyatları ve talepler alışılagelen seyrediyor. Sunu çokça hamsi, istavrit, uskumru ve çinekop, sivri satıyoruz. Hamsinin kilosu 70, istavrit 80, uskumru 65, ala 75 TL bandında satıyoruz. Balıklarda artma olduğu ant fiyatlarda da düşüş oluyor fakat balık az olursa kıymet yükseliyor.” diyerek konuştu

Müşterilerden Mehmet Arslan birlikte deniz balığını sevdikleri amacıyla sürekli istavrit almayı tercih ettiklerini söyledi.

Share: