Malatya’da esnafın ticaretini bitmeme ettirebilmesi üzere “konteyner çarşı” kuruluyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen Malatya’dahi hareket yerleri yıkılan evet de hasar gören esnaf amacıyla oluşturulan “taşımalık çarşı”daki hareket yerleri, noter huzurunda çekilecek kurayla hak sahiplerine doğrulama edilecek.

Depremlerden yeryüzü çok etkilenen illerden Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde haddinden fazla sayıdaki hareket yeri dahi kullanılamaz arkaç geldi. İş yerleri yıkılan esnafın yeniden iktisadi hayata dahil olması amacıyla Turgut Özal Mahallesi’nde yapımına başlanan 100 kurma gelişim yerinin inşasında sona yaklaşıldı.

Oluşturulan “konteyner çarşı”nın kaza ve kentin normale dönmesine majör yardım sağlaması hedefleniyor.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AA muhabirine, ticaretin bitmeme etmesi ve hayatın yeniden normale dönmesi için gayretle çalıştıklarını söyledi.

İlçedeki Gündüzbey ve Heves mahallelerinde birlikte taşımalık aksiyon yerleri dayamak üzere çalışmalara başladıklarını anlatan Çınar, şunları kaydetti:

“Alışılagelen zamanda üstelik bunlar bölük namına kullanılabilecek. Pespaye işletmeler için düşünmüş olduğumuz yerler ve 500 konteynerin tıpkı arada olduğu aksiyon yerleriyle ilişkin çalışmalarımız da var. Şehrin ayrışık yerlerinde tezyifkâr kümeleşmiş, tekleme kalmış ve ticaretini yapmakta zorlanan esnafımız üzere bile alanlar belirledik. İlçemiz genelinde 5-6 noktada dolgun taşımalık düşündük amma bunlar elan hasis işletmeler olduğu için daha aşkın önemsiyoruz.”

Esnafın tıpkısı an önce kalkınması üzere çalışmalara bitmeme edeceklerini vurgulayan Çınar, “Burada toplamda 100 konteyneri esnafımızın ticaretini devam etmesi için planladık. Şişman kısmını yerleştirdik. Diğerlerini dahi kadem girişim tamamlayacağız. Esnafımızdan aksiyon yerleri güç hasarlı yahut harap olan yerlerle ilişik almış olduğumuz taleplerden kâtibiadil huzurunda kura çekerek evvel teslimatları yapacağız. Acul şekilde buralarda ticareti başlatarak hayatın alışılagelen akışına dönmesi için evvel adımı atacağız.” ifadelerini kullandı.

Depremlerden etkilenen esnafı faaliyetlerine başlatarak bölgeyi ayağa kaldıracaklarını dile getiren Çınar, “Tuhafiyeden çevre, berberden kuaföre, manavından börekçiye büyüklüğünde hoşur işletmelerin işlerini bitmeme ettirebilmesi için planladık. İnşallah bugünden itibaren dükkanlarını teyit edeceğiz.” dedi.

Share: