Malatya’da kurulan 24 konteyner sınıfta eğitim ve tedrisat sürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’birlikte eğitim ve talim, kurulan konteyner sınıflarda sürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı eliyle İnönü Üniversitesi Teknopark bahçesinde 24 konteynerden oluşan Teknokent Yetişek ve Tedrisat Kampüsü kuruldu.

Meslek ortamını aratmayan kampüste Bilgelik ve Tekellüm Merkezi (BİLSEM), özel talim, iyicene sanatlar sınıfı, anasınıfı, el terbiye kurs merkezi, elektronik beyin laboratuvarı, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri devlet ve memleket dışından gelen öğretmenler aracılığıyla veriliyor.

880 öğrencinin terbiye gördüğü kampüste öğrenciler taşımalık sınıflarda derslerini işliyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Hatice Özdemir, AA muhabirine, gelişigüzel şart ve koşulda eğitim ve öğretime bitmeme edebileceklerini gösterdiklerini söyledi.

Öğrencilerin eğitimlerinden kalın kafalı kalmamaları üzere bire bir an önce çalışmalara başladıklarını anlatan Özdemir, şunları dile getirdi:

“Eğitime başlarsak şehirde aynı neşelilik olacak dedik ve yaptık. Sınava girecek öğrencilerimiz var. Öğrencilerin sınıflarına göre branşlar oluşturduk. Tüm ilçelerimiz üstelik karışma girmek üzere 20 Küçük Ay itibarıyla bu süreci başlattık. Akabinde ara sınıflarda olan çocuklarımızı üstelik düşündük. Bakanlığımız bize şehir dışından psikososyal öğretmenlerimizi gönderdi. Haftalık 430 öğretmenle başladık. Birlik çocuklarımızı öncelikle rehabilite geçmek, yaşadıkları travmayı yutturmak amacıyla ayrımsız süreç yaptık.”

Özdemir, rehabilite eğitimleri sonrası ayrımsız an geçmiş öğrencilerin normal eğitimlerine dönmesi için konteyner sınıfların kurulduğunu belirtti.

Öğrencilerin yüzlerinin güldüğünü görünce mutlu olduklarını rapor eden Özdemir, “Şu dakika kurulum bitmeme ediyor. İlk etapta 24 konteynerle buradayız. El eğitimden ilkokul, meslek öncesi, ortaokul, ortaöğretim, BİLSEM, elektronik beyin salonları, değerlendirme ve yorum merkezi üzere alanlar oluşturduk.” dedi.

“Alışılagelen okulla yegâne farkımız konteynerde olmamız”

Oluşturulan taşımalık sınıflarda öğrencilerin eğitimlerinden kafasız kalmamaları amacıyla öğretmenlerin fedakarlık gösterdiğini söyleyen Özdemir, öğrencilerin dahi gayretle çalıştığını aktardı.

Birçok alanda eğitimlere devam ettiklerini vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:

“Normal okulla bir tane farkımız konteynerde olmamız. Esas kitaplardan havari kaynaklara büyüklüğünde kitapları Milli Terbiye Bakanlığımız çocukları okullara yerleştirmeden gönderdi. Bakanlığımız benzeri öğrencinin neye ihtiyacı varsa hepsini öğrencilerden geçmiş sınıfa koyarak öğrencileri bunlarla karşıladı. Okul öncesindeki materyallerin hepsi çok domuzuna. Biricik farkımız binada değil konteynerdeyiz.”

Özdemir, kampüste haftanın 7 günü yetişek ve talim faaliyetlerinin bitmeme ettiğini söyledi. Öğretmenlerin faaliyet kavramı gözetmeksizin çalıştığının altını çizen Özdemir, “Geri gece bambaşka bire bir kampüsümüzde dahi saat 23.00’te 12’inci derslik öğrencilerimiz sınıflarına girmiş soru çözümü yapıyorlardı. Elimizden geldiğince şerait ne olursa olsun eğitimimizi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: