Malatya’da semere fidanı atağı

Malatya’de semere fidanı atağı

MALATYA – Adını kayısı ile özdeşleştiren, dünya sarıerik başkenti yerine nitelendirilen Malatya sertifikalı yemiş fidanı üretiminde eke ayrımsız dalan olma önünde ilerliyor. Yılda kısaca 4 milyon ağaç üretiminin yapıldığı kentte doku kültürü laboratuvarı kurulması içinde çalışmalara başlandı.

Türkiye’nin koca sertifikalı meyve fidanı istihsal merkezlerinden biri olan Malatya, 2021 yılında üretilen dört milyon sertifikalı semere direk ile geçmiş ilkokul ülke arasında düzlük alırken, ihracata akla yatkın semere fidanlarının üretilebilmesi amacıyla ise nesiç kültürü laboratuvarı kurulması çalışmalarına başlandı.

Ilkin “şarka virüsü” kalkışmak amacıyla kayısının hastalık ve zararlılardan korunması üzere Elazığ, Şanlıurfa ile alay malay “mahfuz nahiye” zar edilen kentte kayısının beraberinde badem, elma,armut ve şeftali gibi çeşitlikte benzeri çok sertifikalı yemiş fidanı üretimi yapılıyor.

“Üretimde önceki ilkokul el arasındayız”

Malatya’nın 2021 verilerine bakarak ülke genelinde genişlik fazla üretim fail kentler ortada saha aldığını tamlayan, Malatya Fidancılar ve Peyzajılar Sitesi Kooperatifi Başkanı Abuzer Yumrutepe, “Bir Vakitler bizler sıradan ölçekli üreticilerdik 30 sene evvel iki bin dikme üretimi yapabilirken şimdilerde ise ilkokul milyon fidan üretebiliyoruz. 2021 verilerine göre Malatya ağaç üretiminde Türkiye’üstelik 5’inci sıraya yükselmiştir. Üretimin ayrımsız milyon 500 bini kayısı fidanından oluşurken, 500 bin badem, 200 bin elma, 100 bin şeftali ile tıpkısı çok deşik çeşitte kâr fidanı üretimi yapılmıştır. Bu üretim sürecinde bizlere destek olan Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkürname ediyoruz” dedi.

“Balaban yetenekli istihsal yapıyoruz”

Şehir genelinde sertifikalı semere üretimi yapan 43 ayrı firmanın bulunduğunu kaydeden Türkiye Fidan Üreticiler Birliği Umumi Heyet Üyesi Mustafa Turhan ise ” Türkiye’de önce beşe giren balaban çaplı üretim var. Malatya kendisine üretimde önceki ilkokul yer arasındayız. Yaklaşık içi boş milyon direk üretimi yapıyoruz. Dikme üretimlerinin yaklaşık yüzde 70’ini sarıerik ve badem oluşurken, elma, erik, şeftali, badem, armut ve sair meyve fidanlarının üstelik üretimlerini yapıyoruz. Malatya’daki rekiz üretimi gayrı illerden çokça değişik bunun sebebi ise Malatya masun aynı nahiye Türkiye’bile üç kesim korunmuş havza var. Şarka virüsünden, hastalıklardan cıbıldak bire bir il yerine Şanlıurfa, Elazığ ve Malatya. Burada sağlıklı, hastalıklardan ayrı fidanlar üretiliyor. Bu fidanları yurtiçi ve yurtdışına gönderimi yapılıyor” ifadelerini kullandı

“Doku kültürü laboratuvarı üzere çalışmalara başladık”

Özellikle Avrupa kalkmak amacıyla Türkiye Cumhuriyetlerine ihracatın önü beğenmek amacıyla doku kültürü laboratuvarı çalışmalarına başladıklarını ifade eden Turhan, “Elverişsiz dışı fidan gönderiminde etki oluyor. Biz nesiç kültürü ile direk üretimi yapamıyoruz. Çünkü önümüzde bir bariyer var. kaba çekirdekli materyalin Malatya’ya girişi haram. Bununla ilgili tıpkısı derinti düzenledik. Dikme Üreticileri ve Süs Bitkileri Malatya Kooperatifi, Büyükşehir Belediyesi, Meyvecilik Araştırı ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kuartet tıpkısı gurup yerine çalışıyoruz. Arz gelişmemiş zamanda Malatya’dahi nesiç kültü laboratuvarı oluşturarak Malatyalı çiftçilerin ihtiyacı olan doku kültüründen materyalleri üretmeye başlayacağız. Bu dahi Avrupa’ya Türkiye Cumhuriyetlerine ihracatın önünü anahtar ve farklı illerle rekabeti sağlayacak çokça yetişkin bire bir bahis” diyerek konuştu.

Çiftçilere da sertifikalı amut almaları üstüne uyarma bile mevcut Turhan amut fiyatların ise türüne göre 40 ila 50 TL aralında ayrım gösterdiğini söyledi.

Share: