Malatya’da Tarıma Dair Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği kuruluyor

Malatya Valisi Hulusi Delicesine ve Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, AK Fırka MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ile birlikte Malatya’dahi kurulması planlanan Tarıma Dair Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği Organize Sanayi Bölgesi için Arguvan ilçesinde incelemelerde bulundular.

İnceleme gezisine ayrıca Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Mehmet Er, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Mehmet Sığırtmaç ile balık üreticileri üstelik katıldı.

Arguvan’da kâin benzeri balık çiftliğinde Balıkçılık Kombinasyon Sanayi Bölgesi ile ilişkin bilgiler veren Malatya Valisi Hulusi Atmaca, “Malatya iç sularda yapılan balık üretiminde Türkiye’nin ikinci sırasında saha alıyor. Potansiyelinin dahi haddinden fazla azını kullanıyor. Bu kullandığı bağan gizil birlikte 77 milyon Euro’luk benzeri ihracat kapasitesi sağlıyor, 8 bin 700 titrem balık üretiminde. Şu andaki müracaatlar bu 8 bin 700 tona 12 bin ton henüz arttırma haddinden fazla kısa tıpkı müddet içerisinde ekleyecek. Amma potansiyelin tamamını değerlendirdiğimizde 10 mezuniyet büyüklüğünde daha bir potansiyelimiz var. Kısa müddet içerisinde bunu de gerçekleştirebileceğiz. Yani 1 milyar Euro’ya yakın tıpkı ihracat kapasitesi olan balaban benzeri sektörden bahsediyoruz. Bu hususta sanayicilerimiz, girişimcilerimiz kooperatifleşmiş vaziyetteler. Türkiye’üstelik sıfır tıpkısı ilki burada gerçekleştiriyoruz. YİKOP ve Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Türkiye’birlikte evvel tarıma dayalı kalp OSB’nin balıkçılığını burada gerçekleştireceğiz. Balıkçılık duygu OSB ile bu arada bu gizil henüz de dolgunca gerçekleştirilecek. Sonunda Türkiye’ye, Malatya’ya devasa tıpkı sektörü daha kazandırmış olacağız. Hedefimiz yapacağımız OSB ve başka faaliyetlerle bu arada bu 77 milyon Euro’yu çok güdük bir müddet içerisinde öncelikle 2-3-5 katına, genişlik böylecene bile 10 katına çıkarabilmek” dedi.

DÜRÜST Fırka MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci birlikte yaptığı açıklamada, “Arguvan ilçemizdeki balıkçılık kooperatifinin bulunduğu alandayız. Türkiye’bile geçmiş olan tıpkısı balıkçılık OSB’yi kuracağız inşallah. Bu alanlarda kurulacak. Tığ Malatya’da çabucak sanayiye dair organize uran bölgeleri kurmuyoruz. Tarıma dair OSB’lerimiz üstelik var. Hayvancılık OSB’miz vermek amacıyla. Seracılık OSB’nin enfrastrüktür ihalesi yapıldı. Demincek bile balıkçılığa raci benzeri OSB’yi bile Malatya’ya kazandırmış olacağız. Burada şu anda 51 hareketli yatırımcı var. OSB’ler kurulduğunda bu yatırımcılar henüz üstelik artacak. Nedeniyle bu arada akım etmeleri ile birlikte yemleme temini, hem işleyecek tesisin antipatik hava depolarının bire bir bütün içerisinde değerlendirerek, maliyetleri düşürülerek, acun ile rekabet edebilme amacı taşımaktadır. Bunun altyapısını üstelik bittabi kim Malatya Büyükşehir Belediyemiz hazırlıyor. Ben bu konuda faaliyet veren herkese teşekkürname diyorum” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan ise konuşmasında “Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nin işlerlik kazanacağı ayrımsız mekana geldik. Arguvan Bahçeli mahallemizin bulunduğu yer. Burası meşgul kolektif tıpkısı mücahede. Daha esbak süreçte tığ Arapgir bölgesindeki balıkçılıkla uğraşan ve bu OSB’ye taşıt olacak müteşebbislerimizle ilişik 20 kilometrelik ayrımsız asfalt yolu yaparak, onların lojistik anlamda, ulaşım anlamında ve seri debi ika ile ilişik karayoluna ürünlerini iblağ noktasında lüzumlu çalışmalar yapıldı. Bugün dahi burada yapmış olduğumuz alelhusus Arguvan kez ayrımından buraya kadar kestirmece 7 kilometrelik aynı kısmının muvasala arteri açısından donuk olduğunu gördük. Türkiye’dahi önce balıkçılık Organize Sanayi Bölgesi olması ve bunun üzere 1100 dönümlük benzeri alanın kurma edilmiş olması nedeniyle burası şu anda mevcut kapasitesinin %10’unu kullandığını düşünüp ve bundan bile 77 milyon Euro’luk bir dış satım gerçekleştirdiklerini düşünürsek, bunu %100 kapasiteye çıkarttığımız antlaşma Malatya’ya kestirmece 1 milyar Euro gibi balaban oranda aynı mülhak derece sağlayacaktır. Tığ enfrastrüktür noktasında Valiliğimiz olsun, Bakanlarımız olsun veya ayrıksı müteşebbislerimiz ve paydaşlarımızla birlikte hele bu sürecin daha hızlı tıpkı şekilde tekamül etmesi noktasında vacip çalışmaları daha geçmiş dahi başlatmıştık. Burada dahi bu çalışmaların sürdürülmesi noktasında ait müteşebbislerimizle alay malay muktezi çalışmalar yapılarak, özellikle geri hizmet anlamda erişim arterinin çabuklaştırılması ve antrparantez soğuk hava depolarının yapabileceği pres tesislerin yapılacağı yerlerin de zinde tıpkı muvasala arterine kavuşması noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek konuştu. – MALATYA

Share: