Malatyalı Hemşirenin Oyun Aşkı

Malatya’üstelik 17 yıldır hemşire kendisine fariza eden Nil Deniz Hamamı Batur, “Benim amacıyla çağ kabul etmek kabil tıpkı şey” diye niteleyerek tarif ettiği tiyatroyu birlikte 17 yıldır yapıyor. Tiyatrodan kopamayan Keleş, “İnşallah tıpkısı devir Beşiktaş Firez Merkezi’nde oynarız” dedi.

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi’nden 2005 yılında çıkışlı olduktan sonradan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi’nde müteharrik ve 17 yıldır hemşirelik özne Nil Deniz Hamamı Keleş, Tozlu Mizah ekibiyle seyretme oyunlarında rol alıyor. Hastanede görev yapan ve arta mütezayit zamanlarını provalarda geçiren Keleş, kendisini bu alanda henüz üstelik geliştirmek istiyor.

“ARKADAŞIMLA PROVAYA GİDİYORDUM BANA ‘SEN OYNA’ DEDİLER”

Keleş, üniversitede tiyatroyla tanıştığını anlatım ederek, “2005’te üniversitenin son yılında benzeri piyes oyununda oynamıştım. Öğrenci evindeyken, bire bir arkadaşımı seyretme oyununa çalıştırıyordum. Provalara beraber gidiyorduk. Bire Bir periyot bana ‘Sen yapsana’ dedi. Ben bile o rolü oynadım. Hoca, ‘Kaçırmayacağız, sen yapıyorsun’ dedi. ‘Hadi Öldürsene Canikom’ adlı oyunda oynadım. 5-6 kere oynadım. Hatta ayrımsız keresinde annem izlemeye gelmişti, bütün beni alkışlarken annem “Bu evvel ve son, bire bir daha oynamıyorsun demişti” diyerek konuştu.

“TİYATRODA OYNAMAYI ÇOK İSTİYORDUM”

Ailesinin temaşa yapmasına izin vermediğini anlatan Keleş, “Sonradan Malatya’ya geldim, çalışmaya başladım. Eşim üstelik piyes oyunlarında tumturak almamı istemiyordu. Yaklaşık 8 kamer geçmiş tıpkı arkadaşım, tiyatroya yeteneğimin olduğunu söyledi. Ben da seyretme hocası olan Ömer Menzil ile görüştüm. ‘Nalınlar’ isimli tiyatroda eş karakterlere ihtiyacın olduğunu söyledi. Eşim de müsaade vermişti, ego birlikte tiyatroda oynamayı çokça istediğim üzere hocayı daim aradım. Sonradan beni ‘Tozlu Ironi’ ekibine karışma ettiler. Anca yeniden tiyatroya başladım” dedi.

“İNŞALLAH BİR GÜN BEŞİKTAŞ EKIN MERKEZİ’NDE OYNARIZ”

Batur, tiyatroyu çok sevdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Sahneye çıktıktan sona bırakamıyorsun. Orada yaşadığın mutluluğu tek şeyden alamıyorsun. 5 yaşında çocuğum var. Eve gidiyorum çocuğumla ilgileniyorum, sililik işlerini yapıyorum, provalara çalışıyorum, eşimle ilgileniyorum. İstersen devir ayırabiliyorsun çünkü orada mutluyum. 2 saatlik provada gülüp, eğlendiğim büyüklüğünde tek yerde eğlenmiyorum. Tiyatro benim için çağ almak kabilinden tıpkı öz. Annem başta tiyatroda racon almamı istemiyordu ama demin adım adım o üstelik ikna olmaya başladı. İnşallah aynı husus demezler çünkü beklemek istiyorum. Eşim bana haddinden fazla destekçi oluyor. Yavru bakımı, ocak işleri üzerine balaban yardımı var. ‘Senin mutlu olman bana yeter’ dedi. Allah razı olsun eşimin haddinden fazla desteği oldu. Hastanede da çalışma arkadaşlarımın çokça desteğini görüyorum. İnşallah böyle devam yazar, Tozlu Ironi ekibi kendisine iyi yerlere geliriz. bundan sonra toplumsal projelerde saha kabul etmek istiyorum. Elan yeniyiz ve çok çalışmamız lazım. İnşallah tıpkısı ahit Beşiktaş Ekin Merkezi’nde (BKM) oynarız.”

Share: