Manisa Büyükşehir Belediyesi, Tarım Çalıştayı’na katıldı

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’üstelik düzenlenen 2. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı’na katıldı. 30 büyükşehir belediyesini ortak meram ve projeler için tıpkı araya getiren çalıştaya Manisa Büyükşehir Belediyesini temsilen Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmayan Çevrimli katıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ocak sahipliğinde planlı 2. Yerli Yönetimler ve Tarım Çalıştayı, 30 Büyükşehir belediyesini eş gaye ve projeler üzere bir araya getirdi. Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (Agricities) marifetiyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi aile sahipliğinde düzenlenen ve 3 dolaşma süren 2. Evcil Yönetimler ve Ekincilik Çalıştayı’nda, bilgi paylaşımı ve eş projeler üzerine işbirliği geliştirilmesi amaçlandı. Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Uluslararası Ekincilik Şehirleri Birliği (AGRICITIES) Umumi Heyet Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Büyükakın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Merhale, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Koca, Zirai Kalkınma Delege Bakanı Clementine Antoinette Ananga Messine, mülk şehremaneti başkanları, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmayan Ateş Parçası, Ekincilik ve Hayvancılık Bölüm Müdürü Şadan Aslay, büyükşehir ekincilik daire başkanları, kaymakamlık belediye başkanları, ecnebi vekil ve uray başkanlarının yanında çok sayıda ekinci katıldı. Tarımın geleceğinin konuşulduğu programı çok sayıda matbuat mensubu da izleme etti.

“Merkezi hükümet ve evcil yönetimler alay malay çalışmalı”

Çalıştayın açılış konuşmasını Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi yaptı. Tarım çalıştayının önemine vurgu işleyen Vekil Vahit Kirişçi, “Çok özlemini duyduğumuz, çokça yararlanma edeceğimiz etkinlikler. Merkezi hükümetin aldığı kararların yerelden destek görmesi, birlikte yönetilmesi haddinden fazla önemlidir. aksi hâlde genişlik ülkü çalışmalar birlikte eskimiş kalabilmektedir. Hep emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi. Tarımın ciddi bir devir olduğunu söyleyen Kirişçi, “En güvenliğini keşfetmek zorunluluğumuz var. Bunun amacıyla bile evet üreteceksiniz evet üstelik üretenden alacaksınız. Ülkeler daha çok kendine yeterliliğin hesabını yapmaya başladı” dedi. – MANİSA

Share: