MANTARDAN 23 KİŞİ ZEHİRLENDİ, UYARI YAPILDI

DÜZCE’de, akıbet bire bir ayda ormandan topladıkları mantarları yiyici 23 kişi zehirlendi. İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmayan mantarlarda mevcut toksin maddelerin uykuluk hasarları ya dahi ölümcül sonuçlara illet olduğunu belirterek, “Doğada yetişen natürel mantarları ben bunları biliyorum diyerek toplayıp bezdirmek oldukça tehlikeli. Hars mantarlarını, pakette olan mantarları bezdirmek gerekiyor. Bir Iki aynı miktarda dahi olsa zehirli yalan yiyeceğin içine karıştığında ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz” dedi.

Kentte yağmur yağışlarının ardından doğada yetişen mantarları tüketen vatandaşların sayısında artma yaşandı. Ekim ayında ormandan topladıkları mantarlardan yiyici 23 dirilik zehirlendi. en son Beyciler Mahallesi’nde güçlü Medine Sert (32), yalan zehirlenmesi zımnında kaldırıldığı Düzce Atatürk Oran Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Düzce İl Keyif Müdürü Yasin Yılmayan, bu konuda uyarılarda bulundu. Doğada yetişen mantarların tüketilmesi durumunda ölümsek sonuçların ortaya çıkabileceğini ifade eden Yılmayan, “Mantar zehirlenmelerine karşı özen etmemiz gerekiyor. Doğada yetişen natürel mantarları, ‘Ben bunları biliyorum’ diye niteleyerek toplayıp bezdirmek az çok alçak. Firez mantarlarını, pakette olan mantarları bezdirmek gerekiyor. Beş Altı aynı miktarda birlikte olsa zehirli mantardan yiyeceğin içine karıştığında ölümsek sonuçlarla karşılaşabiliyoruz” dedi.

Sonbaharla alay malay mantarların doğada çıkmaya başladığını belirterek uyarıda bulunan Yılmaz, şöyle konuştu:

” Herhangi Bir mantarın değişik zehirlenme belirtileri var. Bunun dışında bulantı ve kusma kabilinden zehirlenme belirtileri gösteriyorsak katiyen Ulusal Izdırap Müracaat hattı evet bile 112’yi aramamız gerekiyor. Doğada yetişen doğal mantarlar baran yağmasıyla gelişigüzel sonbahar ya birlikte ilkbahar aylarında çıkmaya başlıyor. Bunların süresince değişik toksin maddeler düzlük alıyor. Bu toksin maddeler neticesinde uykuluk hasarları ya üstelik ölümsek sonuçlar ortaya çıkıyor. Tür olduğu kadar ırak durmak gerekiyor.”

Share: