Mardin’de köylülerin itilaf kaynağı olan mağara gizemini koruyor

Mardin’da köylülerin antant kaynağı olan in gizemini koruyor

MARDİN Mardin’in Derik ilçesine mecbur Derinsu köyünde mevcut in, derinliği bilinmeyerek gizemini koruyor. Dibi tanınmayan mağara, köylülerin sözleşme kaynağı oluyor.

Mardin’in Derik ilçesine sınırlı Derinsu köyünde mevcut ve köye adını veren Derinsu mağarası, derinliği bilinmeyerek gizemini koruyor. Birçok kere sezinleme amacıyla gelenlerin olduğu fakat mağaranın haddinden fazla yoğun ve ağdalanmış yapısından kıran derinliğinin öğrenilemediğini belirten köy halkı, geçimlerinin eke kısmını bu mağaradan sağlıyor. Mağaradan çıkan akarsu tarım ve kâr bahçelerini sulama işlerinde kullanılırken, doğal güzelliğiyle görenleri şaşkına çeviriyor. Köy halkının düğü üstelik yetiştirmesine imkân sağlayan mağara, tıpkısı yandan dahi yöre halkı aracılığıyla turizme kazandırılması isteniyor.

“Burası ile ilgilenen olursa dünya çapında popüler olabilecek bir in”

Vatandaşlardan Mahsun Doğan, mağaranın tarihinin çokça eskiye dayandığını encam sürerek, sezme için haddinden fazla kişinin geldiğini, fakat yapının derinliğinin bulunmadığını rapor etti. Yapının elan aşkın tanınması gerektiğini nâkil Doğan, “Buranın elan fazla tanınması gerekiyor. Çokça aşkın mevrut sevimli var fakat kimesne burayla aşkın ilgilenmiyor. Bura ile ilgilenen olursa dünya çapında popüler olabilecek bir mağara. Ben bu köyde yaşamıyorum ama geldiğimde görüyorum buraya mevrut çok oluyor. Yaşamadığım halde buranın çok bandaj gördüğünü biliyorum. Akarsu buradan başlıyor, zir taraftan kendine kat açmış oradan geçiyor ve köyün çıkışına kadar gidiyor” dedi.

“Balık Adam burada yolunu birlikte kaybetti”

Mustafa Sun ise “Bu köyde içtiğimiz sudur. Bahçelerimizi ve tarlalarımızı bu su ile suluyoruz. Bu akarsu yardımıyla pirinç ekebiliyorlar. Kış aylarında bile bu su yükseliyor. Dumluca Barajını bu su besliyor. Yaza kadar dolmuş oluyor ve gökçe yazın mısırlar ekiliyor. 2 yahut 3 yıl geçmiş yaz ayarında suyun düşük seviyede olduğu zamanda dalgıçlar geldi. Suyun içine daldılar 50 metre büyüklüğünde gittiklerini söylediler. İçerisinde benzeri çokça in olduğunu söylediler. Balık Adam burada yolunu bile kaybetti. Buraya turistlerin gelmesini istiyoruz. Turizme kazandırılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Share: