MASFED, ikinci el komütatör satışına ait yeni düzenlemeyi Danıştay’a taşıyacak

Motorlu Açkı Satıcıları Federasyonu (MASFED) Umumi Başkanı Görgülü Erkoç, ikinci umum makine ve arazi taşıtlarının satışına müteveccih eskimemiş düzenlemeyle ilişik Danıştay’a başvuracaklarını bildirdi.

Erkoç, Ticaret Bakanlığının ikinci halk otomobil satışında “6 kamer ve 6 bin kilometre” şartı getiren düzenlemesine ilişkin yazılmış izah yaptı.

Türkiye’de 70 bin kayıtlı motorlu komütatör satıcısı bulunduğunu belirten Erkoç, “Anayasa’nın 49. maddesine ters düşen ve sektörün görüşleri alınmadan yapılan bu düzenlemeyle ilgili Danıştay’a başvuracağız.” ifadesini kullandı.

Erkoç, kayıtlı olmayan, vergi ödemeden basak altı yöntemlerle çevirici gelgel satımı fail kişilerin etraf dengesini bozduğunu, düzenleme kapsamına girmeyen bireylerin, vasıta alıp satmaya bitmeme edeceklerini belirtti.

Fiyatların düşmesi ve piyasanın dengeye kavuşması amacıyla kalımlı ve güzel analizör gerektiğini savunan Erkoç, “Bakanlığımızın sektörümüzün dahi görüşünü alması, ikinci el motorlu kurgu satıcıları kendisine bizim de hal önerilerimizi iletiyor olmamız, bütün gelişigüzel bu sıkıntıları aşma konusunda sürece katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: