Mehmet Muş: “Çekya, Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi Sürecinde Cesim Ortaklarımızdan Birisi Olmuştur”

HABER: MELİS YILDIRIM MÜŞTERI: FURKAN ERDEM

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye- Çek Cumhuriyeti İş Forumu’nda; “AB dolaşma başkanlığını örümcek Çekya, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinin başarılmasına müteveccih çalışmalarımızda koca ortaklarımızdan birisi olmuştur” dedi. Çek Cumhuriyeti Uran ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela ise, transit kotasıyla ilgili “Sunulan müsaade belgelerinin sayısı talih genelindeki anne otoyolun baştan yapım aşamasında olduğu üzere trafiğin azaltılması gerekmişti. Çekya kendisine AB üyesi olmayanlara müsaade belgelerini vermeyi durdurduk” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye-Çek Cumhuriyeti İş Forumu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çek Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Çek Cumhuriyeti Endüstri ve Ticaret Bakanı Josef Sikela’nın küşat konuşmalarıyla bugün TOBB’dahi yapıldı. Sikela şöyle konuştu:

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN ZİYARETİMİ GERÇEKLEŞTİRMİŞ BULUNUYORUM”

“Akıbet 5 yılda bizler sonsuz adına Türkiye’den Çekya’ya ihracatta çoğalma olduğunu gördük. İkili ticaret hacmimiz neredeyse 4 milyar euroya ulaştı. Euro istatistiklerinden ufuk rakamlardan ayrımlı benzer. Umuyorum ki bu rakamların mutabakatını sağlayabileceğiz. 2022 rakamlarının gelişmekte olduğunu konfirmasyon ettik.

Çek Cumhuriyeti AKARSU Başkanlığı’nı yapıyor. Dönem başkanlığı sürecinde birçok güçlükle karşılaşıyoruz. Ukrayna’daki Rus saldırganlığı ve toptan acun pazarındaki kalan erke fiyatları ile bağlantılı olarak baskı ayrımsız durumdayız. Zaman Türkiye ile ilişkilerimizi yükseltmek için ziyaretimi gerçekleştirmiş bulunuyorum.

Sözlerime sonuç vermeden lahzada ilk Türkiye’den Çekya’ya transit kotasının arttırılmasına ait cevap yöneltmek istiyorum. Biz küçük tıpkı taşımacılığa sahibiz. Bu kocaman sorunlardan bir tanesi. Verilen izin belgelerinin sayısı ülke genelindeki temel otoyolun yeniden yapım aşamasında olduğu üzere trafiğin azaltılması gerekmişti. Çekya adına SU üyesi olmayanlara cevaz belgelerini vermeyi durdurduk. Günde kısaca 50 bin tır geçiyor.”

MUŞ: ÇEKYA, GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ SÜRECİNDE ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİSİ OLMUŞTUR

Sikela’nın peşi sıra mütekellim Muş, şunları kaydetti:

“Çekya hem ikili ilişkilerimiz hem de Birleşmiş Uluslar, NATO ve Avrupa Birliği gibi haddinden fazla cepheli platformdaki iş birliğimiz açısından haddinden fazla önem verdiğimiz dost ve bağlaşık bire bir ülkedir. Hele AB çevrim başkanlığını tay tay arabası Çekya, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinin başarılmasına yönelik çalışmalarımızda büyük ortaklarımızdan birisi olmuştur.

Ülkelerimiz arasındaki ayrık pazar, sizlerin da dokunaklı gayretiniz sayesinde kazançlı alanda da kendisini göstermektedir. Global değer zincirlerinde ortaya sâdır ve lehçe yansımaları olan benzeri dönüşümün içinden geçmekte olduğumuz yadsınamaz tıpkısı gerçektir.

“2021 YILINDA TİCARET HACMİMİZ 4,3 MİLYAR DOLAR NAMINA GERÇEKLEŞTİ”

2021 yılındaki tecim hacmimiz bugüne kadar kaydedilen en faziletli ticaret hacmi olup, 4,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ticaretimizdeki bu çoğalma ivmesiyle birlikte bu yılsonunda 5 milyar dolara ulaşacağımıza ilişik inancımız tamdır. İkili ticaretimizde yatırım ilişkilerinde yakaladığımız bu hız iki gerçeği açığa çıkarmaktadır.

Birincisi pandemi ve jeopolitik risklerin sakil olduğu müphemiyet içinde Çek şirketleri Türk firmalarının kalitesine olan güvenini korumuştur. İkinci olarak ise, ülkemiz ticareti emin limanlardan biri olma konumunu aynı sefer daha perçinlemiş durumdadır.

Sizlerin bile bildiği üzere, ülkemizin yatırım alanında son 20 yılda gösterdiği performansa analog şekilde Çekya üstelik yatırımlar alanında cesim benzeri destinasyon olmuştur.

Ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde maksut seviyelere gelinebilmesi amacıyla sunma koskocaman fariza özel sektöre düşmekte. Bizler yatırımcılarımızın ve hisse senedi insanlarımızın önünü açmaya ve iki devlet konuşu ilişkilerinin geliştirilmesi üzere temas soy desteği vermeye hazırız. Bizim kapımız bu anlamda kurulacak seçkin gelişim birliğine, Çekyalı dostlarımıza ve muhataplarımıza vazıh olacaktır.

Buradan sonradan Sayın Icra Vekili Sikela ile ikili ilişkilerimizi ele ahzetmek ve JETCO kapsamında farklı hesaplı ve beceri teşrikimesai meselelerini ahbaplık etmek üzere toplantılar gerçekleştireceğiz. Öncelikle Ankara Endüstri Odası ve Çek Enerji Endüstri Ortaklığı beyninde çekirdeksel enerji alanında iş birliği hedefleyen bire bir uyuşma zaptı imzasına tanıklık edeceğiz.”

Share: