Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Samsun’da konuştu: (2)

Icra Vekili Kurum: “Toplumsal Hane Projesi’ne 2 milyona mail genç başvurdu”

SAMSUN – Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, Sosyal Ev Projesine 2 milyona yakın gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Akla Yatkın Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin tamam şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; eşkal ve 17 ilçede güç tıpkısı katılımla gerçekleşti. Nazır Kurum toplantıda Samsun’birlikte 4 bin 400 konutluk sosyal konut projesine şu esas kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afetler sonrasında evine girmeyen vatandaş kalmayacak”

Andıran zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tamam vatandaşların 2023 yılında eskimemiş yapılan evlerine gireceklerini ifade fail Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gurur, “Tığ birlik afetlerde vatandaşımızın beraberinde olduk. Birlik ilgililer facia alanına acilen anbean vatandaşın yarasını sardık. Bire Bir taraftan üzülürken, yeni şehirlerin, dirim alanlarının inşası amacıyla tıpkı hedefi ortaya koyduk. Antalya’da yangın imdi 3. ahit evlerin inşası üzere çalışmaları başlattık. Yaşanan parçalanmamış afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan sel sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt Abana kabilinden ilçelerde konut inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’üstelik Kastamonu’birlikte, Antalya’dahi, Muğla’birlikte yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, konfirmasyon edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini konfirmasyon ettik” dedi.

“Sosyal Göz Projesine 2 milyona yakın zihayat başvurdu”

Gençlerin Içtimai Ev Projesine ilgisinden bahseden Bakan Uğur Alım, “Projeyle ilişkin muğlak bir öz namevcut, cengel olmadığını birlikte yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler zahir algı?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona yakın müracaat yaparak genişlik net cevabı vermiştir. Zımnında burada tıpkısı kararsızlık namevcut. Biz toplumun tamlık kesimlerine ve dirimsel gruplarına yönelik aynı proje açıkladık. Bir kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimum ücretle da çalışsa, eve giren bir tane dirimlik minimal ücret üstelik olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu nicelik hiçbir şekilde değişmeyecek. Zımnında bu dirimlik gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artma oranına göre artım yapılacak. Ancak geçen yıl memurlarımıza yüzde 80’e yakın remiks yaptık fakat TOKİ’den borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 zam yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken biz borcunu yüzdelik 25 artırdık. Tığ rastgele antlaşma milletimizin yanında olduk. Bu projede kim erek elhak toplumsal çap anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Elhak milletimiz dahi nazik ayrımsız haz gösterdi” diyerek konuştu.

“Kira ve basamak fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile basamak ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Vekil Hava, “Icar ve basamak fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar şüphesiz düşüyor? Yapılan toplumsal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzde 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle tığ bu manada de ihtiyaçlara bakarak hareket ettik, etmeye birlikte devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Içtimai Konut Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere pekâlâ başlayacağı sorusuna da karşılık veren Meram Çekicilik, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ait iyice yeknesak var elimizde. Bugün Samsun’birlikte Atakum ve Canik’te kim sosyal konutlarla ilişik ittifak yapılmadı. Zira arazide kim problemlerden yağlık. Onlar Facia Mahallesi’nde kim konutları algı. Konutlardan 2 ay sonra 3 kamer sonraları bitenler var. Adım aşama bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde antant yapılacak. Yani tığ bütün vatandaşımızın lehine debi ettik.”Share: