Mektepli yurdunda gerçeği aratmayan zelzele tatbikatı: Heyecanlanan mektepli düşerek parmağını kırdı

Öğrenci yurdunda gerçeği aratmayan hareket tatbikatı: Heyecanlanan mektepli düşerek parmağını kırdı

DÜZCE Düzce’de üniversite öğrencinin konakladığı yurtta gerçekleştirilen zelzele tatbikatı gerçeğini aratmadı. Tatbikatın heyecanına kapılan ayrımsız öğrenci ise düşerek parmağından yaralandı.

Aliye İzzet Begoviç Koca Mektepli Yurdunda yapılan tatbikatta senaryo gereği merkez üssü Düzce olan 5.0 şiddetinde yer sarsıntısı meydana geldi. 10 saniye süren zelzele sonrasında 3 öğrencinin yaralı olduğu bilgisini düz UMKE ve AFAD ekipleri, yüksekten düşen, üzerine dolap devrilen ve tahliye anında ezilen öğrencilere ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Yaralılar esenlik ekiplerince ambulansa alındı.

Mektepli yaralandı

Tatbikatın heyecanına kapılan aynı öğrenci ise düşerek parmağından yaralandı. Tatbikat üzere dar önüne mevrut afiyet ekipleri parmağından yaralanan öğrenciyi ambulansa makbuz. Parmağına pansuman yapılan mektepli baştan yurda gönderildi.

Mektepli yakınını güvenlikçiler sakinleştirdi

Tatbikatta, yaralanan kişilerin yakınlarına pekâlâ davranılması gerektiğine ilişkin dahi uygulamalı terbiye verildi. Senaryo gereği UMKE görevlisi yaralanan öğrencinin yakını oldu ve müdahale fail keyif ekiplerinin yanına gitti. Yaralanan öğrenciye sarılan rahatsız yakını güdük süreli ekiplere zor anlar yaşattı. Rahatsız yakınını sağlık ekiplerinin yanından fethetmek ise yurdun güvenlik görevlilerine düştü. Güvenlikçiler, tumturak gereği hasta yakını olan UMKE personelini afiyet ekiplerinin yanından ayırdı, sonradan dahi sakinleştirdi.

“Ne gibi tedbirler alacağımızı yaşayarak görmüş olduk”

Tatbikatların önemine değinen Toyluk ve Spor İl Müdürü İsa Kalem, “Düzce’bile Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü yerine 10 yurtta toplamda 9 bin 500 öğrencimize tahaffuz hizmeti sunuyoruz. Malum Düzce’miz afat bölgesi. Zelzele, sel ve bir nice afetler olayını yaşıyoruz. Bu vesileyle birlikte İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Gerçeğini aratamayan bu tatbikatla, başımıza gelebilecek olaylarda hangi kabilinden tedbirler alacağımızı yaşayarak görmüş olduk. Öğrencilerimize hem bilinçlendirme yaptık hem da böyle afetlerde nasıl konum alınır, elbette birey güvenliği alınır, panik olan emanet lacerem sakinleştirilir bunları görmüş olduk. Öğrencilerimizin da tatbikata katılması bizi ayrıca bahtiyar etti. Tatbikata katılan bilcümle kurumlarımıza teşekkürname ederim” dedi.

“Kız yurtlarımızda üstelik yapacağız”

İsa Yazıcı, tatbikatların ayrıksı yurtlarda da yapılacağını belirterek, “Tatbikatlarımız, kurumlarımızın imkanları kadar devam edecek. Bugün tatbikatı yaptığımız ancak, Aliye İzzet Begoviç Erkek Öğrenci Yurdu. Bu yurdumuzda yaklaşık bin 100 öğrencimiz kalıyor. Daha şişman kız yurtlarımız var. Kız yurtlarımızda da tatbikatın yapılabilmesi amacıyla yine kurumlarımızdan temenni edeceğiz. Onlarında uygunluk durumuna bakarak kız yurtlarımızda bile ayrımsız tatbikatları düzenlemek istiyoruz. Bize kalırsa biz bilcümle yurtlarımızda bu tatbikatları boşaltmak istiyoruz. Sadece deprem değil, gayrı afetlere bakarak bile tatbikatlar tahsis etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Çalınan sirenlere öğrencilerimizin reaksiyon vermesi üstelik güzelce oldu”

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmayan ise tatbikatlar düzenlemeye bitmeme edeceklerini rapor ederek, şöyle konuştu:

“Mebzuliyet ve Spor Müdürlüğümüzle gelişigüzel henüz geçmiş planladığımız 5 şiddetinde aynı hareket senaryosunu zaman Aliye İzzet Begoviç Ayvaz Mektepli Yurdunda, AFAD ekiplerinin da katılımıyla gerçekleştirmiş olduk. Senaryo gereği yüksekten sakıt, merdivenlerden yuvarlanan ve değişik cisimlerin altında artan yaralılarımızı bile kurtarmış olduk. Burada hem öğrencilerimizi bilinçlendirmiş olduk hem dahi kurumlar arası reaksiyonumuzu belli ayrımsız seviyede geliştirmiş olduk. Hepimizin malumu, ilimiz facia bölgesi hâkim, yer sarsıntısı oluyor. Hem öz personelimizin hem üstelik vatandaşlarımızın dahi afetlere tedarikli olması hesabına aynı iş yapmış olduk. Hem AFAD hem bile Gençlik ve Spor Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Çalınan sirenlere öğrencilerimizin reaksiyon vermesi da adamakıllı oldu. Elan ilk hakeza ayrımsız organizasyon yaşamamışlardı. İlk misil başlarına geldi. Özge yurtlarımızda birlikte önümüzdeki günlerde tatbikatlarımızı gerçekleştireceğiz. Hastanelerimizde bile rahatsız kurtarma tatbikatları yapmıştık. Demincek birlikte öğrenci yurtlarımızda da çokça henüz farklı senaryoları tatbikatlarda hayata geçireceğiz”

Share: