(melfuf bilgiyle açık bilgi) Hars Bakanı Ersoy’dan Kız Kulesi’nde tetkik

İSTANBUL’un sancak yapılarından Kız Kulesi’nin restorasyonuyla ait incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin 2023 yılı mart ayına büyüklüğünde Kız Kulesi’ni ziyaretçi ile buluşturmak olduğunu tabir etti. Bakan Ersoy, “Beton ve yapım demiri kullandığınız ant yapının yükünü inanılmaz derecede artırıyorsunuz. Müdahale edinilmesi kaçınılmazdı. 80 yıldır kimsenin atılganlık etmediği aynı şeyi Hars ve Turizm Bakanlığı yapmaya değişmeyen verdi. Ayrımsız cihannüma müze formatı kazandırdık. İstanbulluların uzaktan seyrettiği bir yapıydı demin içeriden İstanbul’u seyrettikleri bir bina haline getirilecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eylül 2021’den bu yana yenileme çalışmaları bitmeme eden İstanbul’un alem yapılarından Kız Kulesi’nde zaman yaptığı incelemelerin peşi sıra açıklamalarda bulundu. Kız Kulesi’nin yenileme esnasında çevresinin brandalarla çevrilmesi kule yıkıldığı iddialarını yanı sıra getirmişti. Icra Vekili Ersoy, bu duruma de değinerek, ” İtalya’birlikte dahi bu yetenekli restorasyona gittiğiniz devir dışına bire bir dulda iskelesi çekilir, dulda iskelesinin önüne da jüt acayip çekilir. Jüt elhak yarı şeffaftır. Özellikle yarı şeffaf çekiliyor ki görebilin diyerek. Bura dünyada sunu çok görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu ibdai haliyle hangi büyüklüğünde görüntülersek bizim üzere, İstanbul üzere, Türkiye için o kadar kocaman” ifadelerini kullandı.

ORTA ŞİDDETLİ DEPREMDE YIKILMAYA MÜSAİT

Kız Kulesi’nin kümbet kısmından sökülen betonarme yapının binaya abra bindirdiğine özen çekici Nazır Ersoy, “Beton ve inşaat demiri kullandığınız ahit yapının yükünü emniyetsiz derecede artırıyorsunuz. Kâin yapı tasarlanırkenki duruk yapısından çokça ırak ayla getiriyorsunuz. Yapıda mutedil ve ayrıntılı vadede ağır hasarlar oluşturuyor. Binanın statiğini bozuyorsunuz. Bütün müştemilat statiği ahali verdiği ölçüde söküldü. Bina ilimli acı benzeri depremde yıkılmaya uygun. 80 yıllık demirli beton kullanıyorsunuz” dedi.

AHŞAPTAN ORİJİNALİNE UYGUN ÜRETECEĞİZ Ersoy, “Hocalarımızın hazırladığı proje dahilinde ibdai malzemeleri, ahşaplardan yeniden bu yapıyı ahşaptan orijinaline uygun şekilde üretip namına takacağız. Üstüne yeniden kurşun kaplaması ati. Onun üzerine aut etkenlere dayanabilen metalden bayrak direği oturtulacak. Kubbenin eğin tarafında de orijinalinde olduğu kabilinden kızıl varaklama işlemi dahi yapılacak. gönder şiddetli ayrımsız yapı olmasına rağmen yıldırımlardan koruyacak rastgele tılsım alınmamış. Yıldırımlı tıpkı havada bina temelli sebep yemiş. Bunlarla ilgilendiren lüzumlu önlemleri üstelik alıyoruz” diye konuştu.

KULENİN ALTINDA BIRLIKTE DÜZELTME YAPILIYOR Ersoy, “80 yıla varan tıpkı hatalar zincirinin düzeltildiği dönemden geçiyoruz. bundan sonra 100-150 sene süresince hiç sorunsuz bire bir şekilde gidecek halde yapıyı üs anlamıyla restore ediyoruz. Yapının zir kısmında da Iblağ Bakanlığımızla kırıcı mücahede var. çokça denge bindirildiği için binaya altında bile çatlaklar oluşmuş. Oralarda dahi düzeltme yapılıyor” ifadelerini kullandı.

ŞEFFAFLIK ADINA SİTEDE DEĞME ÖZDEK BELİRTİLİYOR Toplumsal medyada başlayan dezenformasyonlarla ait üstelik açıklamalarda bulunan Nazır Ersoy, “Yeterli vukuf verilmedi üzere bir tenkit oldu. Ego bu eleştiriye katılmıyorum. Bu çalışmaya Ilkgüz 2021 sonunda başladık. O tarihten itibaren hocalarımızla birlikte düzenlendiğimiz matbuat toplantısında yapacağımız işlemleri anlattık. Şeffaflık hesabına kizkulesi.com sitesi başından beri devrede. Burada yapılan işlemlerin tamamını belgeleriyle gelişigüzel yayınlıyoruz. Çokça diyapozitif bir şekilde rastgele öz orada belirtiliyor” diye niteleyerek konuştu.

MÜZE ANAÇ UYGULAMASI GEÇERLİ OLACAK Ersoy, “O engelleme etmezse, sen engelleme etmezsen, ben engelleme etmezsem, eğer dezenformasyonu göğüsleyemezsek bu izzet hangi ant encam gidecek. Tığ akıllıcasına insanlarla akıllıca projeleri yapalım, bilime uygun şekilde yapalım. Doğrular elbette olsa menfaat. Tığ bağımlı kim dezenformasyona uğrayacağız. Bu yapıların önceki hallerini, sonraki hallerini bildirme süssüz molekül kritik etmek. Burası dahi lokanta ağırlıklı kullanılıyordu ve İstanbbullu’nun konuşma edemediği bir ortamdı. Tığ burada üstelik benzeri Galata Kulesinde olduğu kabil Türk vatandaşlarını ayrıştırıyoruz. Müze deneyli uygulaması burada üstelik muteber olacak” dedi.

AÇILIŞ HEDEFİ MART 2023 Vekil Ersoy, “İnşallah yılsonuna akla yatkın bütün bu çalışmaları burada tamamlayacağız. Karı şubat kadar, çekicilik ergonomik değil amma hedefimiz mart ayına büyüklüğünde burayı esasen müzakere edilebilecek ayla getirip 2023 başında başta Türk halkı almak üzere dünyaya burayı yeniden sergilemek” diyerek konuştu.

İÇERİDEN İSTANBUL’UN SEYREDİLEBİLECEĞİ YAPI HALİNE ATI

Binanın çevresine çekilen örtüyle ilgili bile açıklama yapan Ersoy, “İtalya’de üstelik bu yetenekli restorasyona gittiğiniz ant dışına tıpkısı koruma iskelesi çekilir, himaye iskelesinin önüne birlikte jüt acayip çekilir. Jüt filhakika yarı şeffaftır. Alelhusus nısıf slayt çekiliyor ki görebilin diye niteleyerek. Burası dünyada sunma çok görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu özgün haliyle ne kadar görüntülersek bizim için, İstanbul için, Türkiye amacıyla o kadar cesim. Ayrımsız cihannüma müze formatı kazandırdık. İstanbulluların uzaktan seyrettiği tıpkı yapıydı demincek içeriden İstanbul’u seyrettikleri ayrımsız çatı haline getirilecek” dedi.

– Karaköse

Share: