Meral Danış Beştaş Icra Vekili Karaismailoğlu’na Sordu: “Siirt Havaalanına Sebep Pervaz Yapılmıyor?”

HDP Kadro Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş, Siirt Havalimanı’nın kullanılmamasını ve uçuşların halel edilmesini TBMM gündemine taşıdı. Müşavere Beştaş, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “Siirt Havaalanı neden erinç sebebine akla yatkın adına kullanılmamakta ve pervaz gerçekleştirilmemektedir?” diye niteleyerek sordu.

HDP Grup Başkanvekili, Siirt Mebus Meral Danış Beştaş, Siirt Havalimanı’nın etkili kullanılmamasını ve uçuşların akıbet anda tahrip edilerek yurttaşların mağdur edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayıp Sedir’e sunan Müşavere Beştaş, “Çoklukla uçuşa bir saat evet da elan az tıpkısı müddet kala yapılan uçuş iptallerinin, yurttaşların ulaşım ve gezi haklarını ihlal fail ve ivedi durumlarda gidecekleri yerlerde olamadıklarından dolayı afiyet başta kalkışmak için aksiyon ve eğitim bilimi süreçlerinin da aksamasına sebep olduğu tartışmasızdır” dedi.

Konuyla ait yazılı açıklama bile özne Danış Beştaş şunları aktardı:

“PERVAZ SEFERLERİ İÇİN AKLA YATKIN SIFIR BU HAVAALANI ETKİN KILINMAMIŞTIR”

“Siirt Havaalanı geçmiş yerine İl Hususi İdaresi yoluyla 1994 yılında 1600 m uzunluğundaki yegâne pistiyle hizmete açılmıştır. 1994-1998 yılları beyninde İl Özel İdaresi aracılığıyla işletilen Siirt Havaalanı 1998’bile DHMİ Umumi Müdürlüğüne devredilmiştir. 2000 yılında 1600 m olan yarışlık 200 metre uzatılarak 1800 m uzunluğa erişmiş; 2008 yılında ARFF Garajı hizmete girmiş; 2009 yılında Gelen ve Revan Yaya Salonları arasına yönetimsel bina yapılmıştır. Arkası Sıra 2010 yılında yarışlık uzunluğu 200 m henüz artırılarak 2000 m uzunluğa cemaat ayla getirilmiştir. Fakat pervaz seferleri amacıyla akıllıca sifir bu havaalanı enerjik kılınmamıştır. Bu sebepler Siirt halkı yer iller üzerinden gelgel ulaşımını sağlamaktadır. Bu nedenle 2014 yılında erk partisinin yatırım hedefleri adına lanse ettiği bakir havaalanın yapılması gündeme gelmişti.

“ÇOK BIR IKI SAYIDA PERVAZ SEFERİ KONULAN HAVAALANINDA SATILAN BİLETLER DAHİ SERENCAM ANDA İPTAL EDİLEREK UÇUŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLMEMİŞTİR”

Aradan geçen ahit içre Siirt Havaalanı açılmış ancak kestirmece 3 yılı çok bir süredir faaliyete eski olmasına rağmen kullanılamamaktadır. Filhakika haddinden fazla az sayıda pervaz seferi konulan havaalanında satılan biletler üstelik akıbet anda tağyir edilerek uçuşlar gerçekleştirilmemiştir. Çok sayıda vatandaş aldıkları biletlerin check-in işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra uçuş iptali nedeniyle mağdur olduklarını ifade etmektedir. Ayrıca mağdur olan yurttaşların uğradıkları maddi zayiat birlikte giderilmemiş, mağdurlar sorunun çözümü üzere muhatap dahi bulamamışlardır. Çoklukla uçuşa tıpkı saat ya da elan bir iki bire bir müddet kala yapılan pervaz iptallerinin, yurttaşların ulaşım ve seyahat haklarını ihlal fail ve evgin durumlarda gidecekleri yerlerde olamadıklarından ötürü esenlik özellikle görünmek amacıyla aksiyon ve terbiye süreçlerinin üstelik aksamasına hastalık olduğu tartışmasızdır.”

Beştaş’ın Nazır Karaismailoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

“Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne dek kaç pervaz gerçekleşmiştir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne dek kaç uçuş iptal edilmiştir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin ne illere uçuş gerçekleşmiştir? İl bazında veriler hangi şekildedir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin birçok palyatif taşınmıştır? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin elde ettiği kar oranları yıllara göre hangi şekildedir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne dek uğradığı beis ne kadardır, yıllara göre uzanım hangi şekildedir? Uçuşlar ne gerekçelere dayandırarak halel edilmektedir? Müşterilerin çoğu kez check-mağara işlemi yapmasının arkası sıra yapılan iptallerin gerekçesi nedir? Neden elan önce yolculuklar bilgilendirilmemektedir? Yolcuların yaşadıkları mağduriyetler sebep giderilmemekte, ayrımsız hal üretilmemektedir? Yolculara olumsuz hava durumu tahrip gerekçesi olarak gösterildiği durumlarda, eş çekicilik şartlarına eş havaalanlarında uçuşların aksamaması nazara alındığında Siirt Havaalanının alt yapı sorunları mı vardır? Bu sorunlar nelerdir ve hastalık giderilmemektedir? Yolcular sıklıkla mağduriyetlerinin giderilmediğini ve bire bir muhataba ulaşamadıklarını rapor etmekte olup yolculara destek olacak tıpkısı birim oluşturulmama sebebi nedir? Siirt Havaalanı hastalık geçim sebebine makul namına kullanılmamakta ve uçuş gerçekleştirilmemektedir? Yolcuların iş, eğitim, sağlık kadar mağduriyetleri hastalık gözardı edilmektedir? Bugüne değin mağduriyetlerini ileten yurttaşların zararlarının tazmini sağlanacak mıdır? Siirt Havaalanında yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla hangi önlemler alınacaktır? Siirt Havaalanından ahenktar ve güvenli uçuşların sağlanması üzere ne yapılacaktır? “

Share: