Mersin Ağacı yerli haberleri: Avrupa Hareketlilik Haftası Kapsamında Sazak’de “Şık Kadınlar Çiftteker Turu” Düzenlendi

Sazak Büyükşehir Belediyesi, “Avrupa Cıvıltı Haftası” kapsamında birçok etkinliğe karı sahipliği yapıyor. Belediyenin katkılarıyla Sazak’da ‘Süslü Kadınlar Velespit Turu’ düzenlendi. Etkinlik boyunca kıran süresince rengarenk kıyafetleriyle derrace süren kadınlar, sürdürülebilir ve aktif aynı erişim farkındalığı amacıyla pedal çevirdi.

Sazak Büyükşehir Belediyesi, “Avrupa Hayatiyet Haftası” kapsamında bir nice etkinliğe aile sahipliği yapıyor. Velespit kullanımının ve sâri yollarının artırılmasının, vatandaşların motorlu araçlar namına alternatif muvasala metotlarıyla seyahate yönlendirilmesinin amaçlandığı haftada, belediyenin katkısıyla  ‘Süslü Kadınlar Velespit Turu’ düzenlendi. Yaka boyunca rengarenk kıyafetleriyle çiftteker süren kadınlar, sürdürülebilir ve etken bir muvasala farkındalığı için ayaklık çevirdi.

PEDALLAR TEMİZ ULAŞIM İÇİN ÇEVRİLDİ

Derrace yollarının attırılması, derrace park alanlarının yapımı, yeşil alanların geliştirilmesi, engelli rampalarının arttırılması, şişko ulaşımla seyahat alışkanlığının çoğaltılması ve buna sınırlanmış adına karbon emisyon oranını düşürmek, bisiklet ve yaya ulaşımında isteklendirme ve farkındalık monte etmek için düzenlenen hafta kapsamında, derrace ulaşımının dolay plana çıkartılması hedeflendi.

Her yıl düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Derrace Turu’ için Mersinli kadınlar, süsledikleri bisikletleriyle ve rengarenk kıyafetleriyle, baş nokta olan Yenişehir Hedef Mumcu Parkı’nda buluştu. Bisikletlerini; “Bisikletliyi Ayırt Vücut, Yolu Paylaş”, “Eş Sokağa Çıkarsa Dünya Değişir”, “Bisikletli Ulaşım Haktır”, “Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu” bağlanmış pankartlarla de süsleyici yüzlerce bisikletsever 9,4 kilometrelik rotada Soli Pompeiopolis Antika Kenti’ne kadar ayaklık çevirdi.

Soli Pompeipolis’e bisikletleriyle ulaşan kadınları, Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Içtimai İşler Dairesi’ne bağlı Şehir Orkestrası karşıladı. Rotanın serencam noktası olan Soli Pompeipolis’te ıtlak veren katılımcılar, tarihe zevcelik eden ortamda konser keyfi yaşadı. Etkinlik kapsamında antrparantez Büyükşehir Belediyesi Avrat ve Karı Hizmetleri Dairesi bünyesinde Soli Pompeiopolis Antika Kenti’nde müstahsil karı stantları bile açıldı. Kadınlar hem haftanın önemi üzere tıpkı araya geldi, hem dahi ahali emeği göz nuru ürünlerini sergileyerek satışa sundu.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan derslik öğretmeni Süheyla Yüksel etkinliğe ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mersin Ağacı Bisikletli Kadınlar Grubu’ndayım. Ayrımsız platformda arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Velespit farkındalığını görüntülemek üzere bu etkinliğe katılıyoruz. Zaman bütün dünyada, 42 ülkede ve şu anda Türkiye’dahi 200 şehirde ayrımsız anda kutlanmakta. Mersin Büyükşehir Belediyesi çok nazik destek oluyor, teşekkür ediyoruz kendilerine. Hem ulama sunuyorlar hem da derrace yollarımızı haddinden fazla genişlettiler.”

GENÇLER SKATE PARK’TA KAYKAY VE PATEN SÜRDÜ

Etkinlikler kapsamında ayrımsız durak noktası de Büyükşehir Belediyesi Bilgisizlik ve Spor Hizmetleri Dairesi koordinesinde, Ekin Park içerisindeki Skate Otopark’ta planlı scooter, paten ve kaykay şöleni oldu. Bozuk Ateş Bisikleti Milli Sporcusu Pek Şans, “Burada gördüğünüz gençlerin kâffesi, bizim kadro halinde kullandığımız Skate Park’bile spor işleyen çoluk çocuk. 16-22 Ilkgüz Avrupa Elektrik haftası zımnında buradayız. Böyle benzeri aktivitede gençleri aynı araya getirdiği için birlikte Başkanımız Vahap Seçer’e buradan teşekkür ediyorum” dedi.

“HAKEZA ETKİNLİKLERE İHTİYACIMIZ VARDI”

Skate Park’ta bire bir araya gelen gençlerden Yusuf Hacıoğlu, “Çokça güzel bire bir aktiflik oldu. Bayağıdır böyle etkinliklere ihtiyacımız vardı. Hakeza etkinliklerde dizge eğleniyor, burada toplanıyoruz. Okulun stresi var, sınavlar yaklaşıyor. Burada toplanıyoruz, stresimizi atıyoruz, kay kay yapıyoruz, kendimizi geliştiriyoruz. Vahap Amca’ya çokça teşekkürname ederim” diyerek konuştu. Mehmet Yılmayan  ise”12 senedir paten sürüyorum. Profesyonel patenciyiz. Bu etkinlikten çevre Vahap Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çok sevindik, mutlu olduk” dedi.Share: