Mersin Büyükşehir Kent Tiyatrosu ‘Ben Mimar Sinan Oyunu’nu Basın Mensupları İçin Sahneledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, ‘Ben Mimar Sinan’ oyununu basın mensuplarına özel yerine, Nevit Kodallı Ayn Tiyatrosu’nda sahneledi.

Turgut Özakman’ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hedef Atak’ın, Mimar Sinan karakterini Kent Tiyatrosu oyuncularından Mahir Okdemir’in canlandırdığı, ‘Ego Mimar Sinan’ oyunu, matbuat mensuplarının beğenisine sunuldu.

Yegâne şahsiyet oyunu sahneye haiz Çevrimli Okdemir, oyunda Mimar Sinan’ın yalnız Türkiye’dahi değil, dünyanın bir nice durumunda yaptığı eserlerin ve o eserlerin hikayesinin anlatıldığını belirterek, “Hakeza nadir tıpkı karaktere sahn verecek tevessül etmek, benim amacıyla kelimelerle anlatılamayacak bire bir önsezi. Bu oyunun ayrımsız parçası olduğum üzere ben çok mutluyum” dedi.

Okdemir, Mimar Sinan oyununu okullarda sergilemeye bitmeme edeceklerini da sözlerine ilaveten, “Füru aynı his seli yaşıyorlar. Zira onlar karşılarında, tarihe sima bırakmış kıymetli aynı mimarı görüyorlar. Yaptığı eserleri öğreniyorlar ve bu onları çokça duygulandırıyor, çok bahtiyar ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Oyunu izleyen matbuat mensupları ise beğenilerini şu sözlerle dile getirdi:

-Semir Bolat: “Mimar Sinan ulusal benzeri değerimiz. Bu ulusal değerimizin ilmî yönünün, tiyatroya aktarılması esasta haddinden fazla el. Sazak Büyükşehir Tiyatrosu bunu başardı ve Mimar Sinan’ın doğumundan aramızdan ayrılışına büyüklüğünde, o yıllarda yaşayan hep padişahların de hayatını ve Osmanlı İmparatorluğu’nun bildirme mütekâmil olan dönemini herkesin anlayabileceği aynı şekilde ortaya koydu. Alelade haddinden fazla sunturlu benzeri oyun eseri. Onun için emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

-Ahmet Söyler: “Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi eliyle basına belki birlikte ilk defa böyle aynı aktiflik düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Sanatsız artan aynı milletin sahn damarları kopuk demektir’ sözünü anarken, 40 dakikalık benzeri oyun oyununda ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğe emniyetli adımlarla gidemez’ söylemini dahi yaşadık. Bize bu geceyi yaşatan ilkin Sazak Büyükşehir Şehremini ve hanek ekibine teşekkür ediyorum.”

-Gaye Öztornacı: “Ben lisede, üniversitede okurken tek ahit Mimar Sinan’ı bu büyüklüğünde yoğun ayrımsız şekilde tanımadım. Bu görsellik birlikte gibi, düşünsel bile olabilirdi. Farkındalığı yaşadığım üzere ego bu oyunu haddinden fazla sevdim. Sazak Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na haddinden fazla teşekkür ederiz. Bu soy oluşumları halka bundan sonra sunarak, halkı buraya çekerek, çocuklarımıza ve gelecekteki insanlara daha evire çevire tıpkısı şekilde temin etmek önemli. Piyes, bana bakarak insanlara yeryüzü sunturlu hars aynasıdır.”

Share: