Mersin’de azık denetimlerinde 187 bin lira ceza kesildi

Mersin’in Tarsus ilçesinde yılbaşından itibaren gerçekleştirilen 2 bin 740 besin kontrolü denetimlerinde 187 bin 676 liralık ceza kesildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Tarsus’ta faaliyette gösteren gıda ve yemleme işletmelerinde besin taharri görevlileri marifetiyle “5996 dar Baytar Hizmetleri, Nebat Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile ait yönetmelikler” kapsamında arama ve denetimler gerçekleştirildi.

Rutin gıda denetimlerinin birlikte “Alo 174 Gıda Hattı” ve “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi”ne (CİMER) ulaşan bitiren şikayetleri ile ilişkin resmi azık kontrollerinin da yapıldığını belirten Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Hayri Erdoğan, “2022 yılı itibariyle gıda arama görevlileri yoluyla 2 bin 740 skor resmi gıda kontrolü gerçekleştirilmiş olup ilgilendiren mevzuat hükümlerine uygunluğunu denetlemek amacıyla 131 gıda ve yemleme numunesi alınmıştır. Yapılan resmi denetim ve kontrollerde mevzuata uymaz faaliyette mevcut işletmeler üzerine mecmu 187 bin 676 lira yönetimsel nakdî ceza uygulanmıştır.” ifadesini kullandı.

Share: