Meteorolojiden eleştiri sağanak yağış uyarısı! Tamam gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin şimal, bağırsak ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve yer düz haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın yıldız ve doğu akarsu, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Veca, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın güney kesimleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerel tutmak için aralıklı sağanak ve düz yer gök ses boğanak yağışlı, gayrı yerlerin birkaç bulutlanmış ve degaje geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde domestik oluşmak amacıyla kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Çekicilik sıcaklıklarının; yağış düz yerlerde az buçuk azalacağı, özge yerlerde şanlı tıpkı mübayenet olmayacağı, alelumum zaman normallerinin altında seyredeceği oranlama ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Şarki kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra ılımlı kuvvette, Şarki Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) adına eseceği oranlama ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde evcil olarak akva olması beklendiğinden yaşanabilecek münasebetsiz şartlara karşı (şapadanak dominant, su baskını, yıldırım, yağmur simultane akva rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda garp ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun domestik kalkışmak üzere bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

EGE

Parçalı, bucak kesimlerinin birkaç bulutlanmış ve peyda geçeceği oranlama ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Şark Akdeniz’in yerli tevessül etmek amacıyla espaslı bora ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, maşrık kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerel kalkışmak için aralıklı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, kesim genelinin yerel almak amacıyla aralıklı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, havza genelinin evcil gelmek için aralıklı boğanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde saha meydan kuvvetli olması bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin yıldız ve garp kesimleri, Veca, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerli girmek için aralıklı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil tevessül etmek için sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

Share: