Mevki genelinde sıcaklıklar 5 etap azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise zerrin kodlu uyarma geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak ülkemizin kuzey, bağırsak ve maşrık kesimlerinin modüler ve düzlük meydan haddinden fazla bulutlu, Mutedil ve Şarki Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin Ağacı, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

GÜN DOĞUSU KARADENİZ VE MAŞRIK ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; genellikle yağmur ve bora, saha düzlük asuman patırtılı bora, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin ve Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla elinin körü baran ve saha vadi kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Şark Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Veca, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda yer yer sağlam olması bekleniyor. Sabahleyin ve geceleyin saatlerinde Marmara ile bağırsak kesimlerde bile meydan düzlük pus ve sis hadisesi görüleceği oranlama ediliyor.

Ağrı, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında erte beklenen yağmur ve sağanağın domestik kendisine akva olacağının durum edildiği ifade edilen açıklamada, bölgenin erdemli kesimlerinde karla muğlak baran ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinde cemaziyelevvel geceden itibaren kar yağışı faal olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı yer saha 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik tıpkısı çoban de yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine çevrim üzere hazırlık başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü Dert, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kargaşa, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri amacıyla sarı kodlu Artvin devlet Rize amacıyla da turuncu kodlu uyarma yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, şark kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir mutedil kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden meydan vadi akva (40-70 km/saat) namına esmesi bekleniyor.

Share: