Mevsimlik tarım işçileri Ağrı’da ayçiçeği mesaisinde

Izzet desteğiyle serencam yıllarda nebati iz çeşitliliğinin arttığı Ağrı’bile, Güneydoğu Rum Bölgesi’nden gelen mevsimsel ekincilik işçileri gün çiçeği hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü dünya günebakan, 21 bin dekarı üstelik çerezlik namına ekilen tarlalarda sonbahar mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda nazil mevsimlik tarım işçileri, sabahın erken saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların üstelik bulunduğu işçiler, ahit boyu ellerindeki oraklarla gündöndü topluyor.

Tahminî 1,5 kamer burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kayaç, AA muhabirine, herhangi bir sene yaz aylarında farklı illere anbean çalıştıklarını, yılın yarısını farklı illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’da gündöndü çapası, Malatya’üstelik kayısı hasadının arkası sıra Ağrı’ya gündöndü hasadına geldiklerini belirten Kayaç, “Buraya geleli 15 dönüş oldu. Kestirmece 45 çağ burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Akşam çekicilik soğuk oluyor. Aynı aileden 15 dirilik burada çalışıyoruz. Sivas’ta üstelik patates hasadını yaptıktan sonraları evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Gelin Olmak amacıyla para geçişsiz”

Üniversiteden bu sene mezun olduğunu vurgulayan Hacer Kaya üstelik 20 gündür orakla günâşık hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kaya da sabah er işe başlayıp akşama kadar çalıştıklarını, mayıs ayından çatlak ayına kadar farklı illere her an mal eksiltmek amacıyla çalışma verdiklerini dile getirdi.

Kaya, “Gelin Olmak amacıyla para lazım ve bu parayı gidermek üzere da çalışıyoruz. Bizim için çalışmanın gecesi gündüzü bulunmayan. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas kadar bir nice ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: