MHP’li belediyeden suya yüzdelik 25 bindirim

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne sınırlanmış Manisa Akarsu ve Şebeke İdaresi’nin (MASKİ) yabansı umumi kurulunda su zam gündeme geldi. Suya yapılacak olan zam tartışmalara illet oldu.

MHP’Lİ KOMUTAN ELEKTRİK ZAMMINI ESBABIMUCIBE GÖSTERDİ

MASKİ toplantısında suya yapılacak remiks ile ilgilendiren açıklamada mevcut MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Reisi Cengiz Ergün, zammın sunma balaban sebebinin son aynı yol içerisinde elektriğe gelen efdal zamlar olduğunu tabir etti.

Suya bindirim ait konuşan MHP’li Başkan Ergün “Hayatın gerçekleri var. Bizim elimiz kolumuz enerji olduğu üzere istemediğimiz bu artışları duyurmak zorundayız. Istem istiyor ki yeryüzü düşük ücretten verelim. Fakat sağlık harcama dengesini tedarik etmek lazım. Erke fiyatlarının arttığı süreçten bugüne MASKİ’ye hareketlilik amacıyla 200 milyon lira iare servet verdik” dedi.

SUYA YÜZDELIK 25 REMIKS YAPILDI

MHP’li Başkan Ergün’nam konuşmasının arkası sıra suya önümüzdeki Eylül ayından itibaren laflamak için yüzde 25 oranında zam yapıldı.

Suya zam ile ilgili oylamada İYİ Öğür sedir üyeleri ile BBP’li tıpkısı divan üyesi ‘Red’ oyu kullanırken, AKP’li MHP’li meclis üyeleri ise ‘Peki’ oyu kullandı. CHP’liler ise meclis toplantısını infirak ettikleri üzere düşünce kullanmadı.

AKP’li ve MHP’nin oylarıyla sabık su zammı ile alay malay metreküpe 8.74 teklik olan suyun fiyatı 11.19 liraya yükseldi. Kırsal mahallelerdeki akarsu fiyatları ise metreküp başına 1.98 liradan, 2.54 liraya yükseldi. Yapılan son zam ile alay malay Manisalı vatandaşlar Eylül ayından itibaren suyu atılan akarsu bedelinin eklenmesiyle alay malay suyu metreküp başına 16.78 liradan kullanmaya başlayacak.

CHP TEPKİ GÖSTERDİ, ZAMMI YARGIYA TAŞIYOR

MASKİ’bile suya yapılan zamma aksülamel gösteren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve CHP Manisa İl Başkanı Semih Büyük öğür binasında basın açıklaması düzenledi.

CHP Manisa İl Başkanı Büyük, suya yapılan yüzdelik 25’lik zammı kabul etmediklerini belirterek şu ifadelere vadi verdi:

* “Akarsu insanın sunma anne hakkıdır. Su haktır, benzeri meta değildir. Suyun üzerinden tecim yapılması insanlarımızı kıygın etmektedir. Manisa’bile dahi Cengiz Ergün’ün uyguladığı bu politikalar mağdur etmektedir.

* Aynı taraftan Manisa’nın çokça durumunda akarsu kesintisi yaşanırken ve ara sıra yerlere akarsu bağlamazken, suya remiks yapılmasına meal veremedik. Halkımız buna reaksiyon gösteriyor.

* MASKİ’nin toplantısında suya remiks ile ilişkin alınan karar amacıyla 17 kaza başkanımız ile alay malay tıpkı ahbaplık mücadelesi başlatacağız. Kararın iptali konusunda yargıya başvuracağız. Değme konuda toplumun yanı sıra olmaya bitmeme edeceğiz.”

“SUYA 1 YILDA 144 BINDIRIM YAPILMIŞ”

Basın toplantısında alay alan CHP Manisa Mebus Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye’nin akıbet aynı yıldır efdal para şişkinliği ile boğuştuğunu ve Manisa’de serencam benzeri yılda suya enflasyonun üzerinde yüzde 144 oranında bindirim yapıldığını anlatım etti.

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında şu ifadelere meydan verdi:

* “Manisa Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında bu zamana gelişigüzel ay TÜFE’ye göre suya remiks yapıyordu. Demincek üstüne birde yüzde 25 bindirim ekledi. Ancak MASKİ’ye Topluluk İttifakı eliyle getirilen önergede bu zam yüzdelik 50 oranındaydı. Amma kamuoyundan gelen rehavet neticesinde bunu yüzde 25 oranına indirdiler. İnsanlara ölümü göstererek sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar. Tığ buna razı değiliz. Bunun karşısındayız.

* 2021 yılın Eylül ayında akarsu ve atılmış akarsu bedeli başlamak için suyun metre küpü 6.86 liraydı. Şuanda yapılan yüzde 25’lik zamla ve önümüzdeki Eylül ayında uygulanacak TÜFE ile alay malay bu bindirim suyun metreküpü bizim hesaplamalarımıza göre 16.78 liraya isabet olacak. 1 yıl içerisinde suya yüzde 144 bindirim işlenmiş oluyor.”

Ankara’bile suyun metreküp fiyatının 12.47 liralık, İstanbul’da 11.10 lira, Adana’de 9.8 liralık ve Samsun’üstelik 7.93 lira olduğunu anlatım fail CHP’li Bakırlıoğlu Manisa’nın Türkiye’nin yer pahalı suyunu kullandığını tabir ederek sözlerini şöyle sonlandırdı:

* “Ülkemiz edisyon günlerden geçiyor. İnsanlarımız sahn pahalılığından ezilmiş durumda. İktidar bu hanay pahalılığına karşı benzeri girişim atamıyor.

* Deminden üstelik Topluluk İttifakı’nın Manisa’daki temsilcisi suya zam yaparak hanay pahalılığından ezilen vatandaşlarımızı bundan sonra ezmeye kalkıyor.

* Yapılan bu remiks ile ilgili kalın kafalı aşama atılması üzerine mücadelemiz sonuna büyüklüğünde bitmeme edecek.”

Share: