MHP’nin Bursa mitingi

MHP Umumi Başkanı Azamet Bahçeli, “Şayet sonuç 4 almanak sürede mebus tümce bilgili olsaydı, yıkılan hükümetler, erken seçimler, dingildeklik ve ağız tatsızlığı öne çıkar, maatteessüf kaybolan yıllara yenileri arttırma edilmiş olurdu.” dedi.

Bahçeli, Gökdere Meydanı’nda partisince düzenlenen “2023’e Akıllıcasına: Namzet Anlaşılan, Değişmeyen Açık” başlıklı celi hava toplantısında yaptığı konuşmada, parlamenter sistemin, dava çözme kabiliyetini yitirdiğini söyledi.

15 Orak Ayı FETÖ çarpış teşebbüsünün milletvekili sistemin iflasını belgelediğini rapor fail Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk milleti ve Türk devleti bakir bire bir hile reformuna çabucak ihtiyaç duymuştur. Bu gerekseme de açık katılımlı, demokratik ve adaletli benzeri çerçevede milli iradenin ölçüm ve teveccühüyle karşılanmıştır. 9 Temmuz 2018’den bugüne kadar Türkiye, temelli ve mütezayit ölçekte operasyonlara, siyasal, ekonomik ve diplomatik saldırılara maruz kalmıştır. Şayet sonuç 4 almanak sürede vekil herkes bilge olsaydı, yıkılan hükümetler, er seçimler, muvazenesizlik ve huzursuzluk öne kazanç, maatteessüf kaybolan yıllara yenileri arttırma edilmiş olurdu. Ilavesi terörle savaş bu büyüklüğünde erdemli aynı kararlılıkla yapılamaz, Kovid-19 salgınıyla kuvvetli mücadele edilemez, aut baskılara, aut dayatmalara, hunriz provokasyonlara ve metanetli haddinden fazla sıkıntıya bu derecede dayanım gösterilemezdi.”

Vekil sistemde cesamet hayatında mezuniyet ve yük karmaşasının hâkim olduğunu, hükümetin bunalımlarından millete hizmete aynı türlü sıranın gelmediğini dile getiren Bahçeli, Cumhur İttifakı olarak milletten aldıkları güçle bu huysuz tabloya neşter vurduklarını kaydetti.

Bahçeli, hile sisteminde mihman ve doğru tıpkı düzeltme yaptıklarını anlatarak, “Politik istikrarı kurumsallaştırdık, celal ve budun dayanışmasını ense ayrımsız seviyede güncelledik, henüz üstelik kuvvetlendirdik. Bu milli kazanımın, bu demokratlık başarısının neresi ucubedir? Neresinde yegâne adamlığın lekesi bulunmaktadır? Milletvekili sistemin krizlerinden beslenenler, kargaşaya ve karanlığa imge bağlayanlar on paralık mi utanmıyor? Tek mi sıkılmıyor? Tek mi vicdan sızısı çekmiyor?” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile sağlanan kazanımlar

Izzet Bahçeli, millete ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışanların bir tane amacının, nakzetmek, yakmak, yemek, benzetmek ve temellere şiddetli yolmak olduğunun anlatım ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Fakat başaramayacaklar, Türkiye’yi katiyen geçemeyecekler, cumhurun iradesini yenemeyecekler. Mühürlü kalpler deminden kulaklarını kabartıp bizi dinlesinler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ve serencam 4 yıllık zaman diliminde kısaca şunlar gerçekleşmiştir. Öncelikle, Türkiye berrak ve okunabilen diriliş ve yükseliş azmi gösterdi. Buyuru haklarımıza, milli bekamıza ve milli çıkarlarımıza pervasız eş çıkıldı. Bölen terörün başı ezildi, ev süresince ve sınır ötesinde ayrıcalı sonuçlar alındı. Rahmetle ve nazikâne andığımız şehitlerimizin hatır yerde bırakılmadı. Nerede bir mazlum varsa, nerede hakkı muzaffer tıpkı arı bulunuyorsa, nerede barış ve huzura teşne kıygın görülmüşse Türkiye orada yerini aldı. Kıbrıs’ta kıymet ve hâkim iki devletli bire bir çözüm iklimi yeşerdi. 46 yıldır kapalı artan Maraş açıldı, saf kendisine dünya ayağa kalktı. Ayasofya-i Eke Cami-i Şerifi açıldı; yağılık cephesi adeta kudurdu.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yollar, köprüler, camiler yapıldığını, “inhitat”mağara keyfinin kaçtığını, dengesi bozulduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“28 yıl sonra Karabağ esaret ve işgalden kurtarıldı, Türklük mutluluk yaşadı. Libya’yla imzalanan anlaşmayla Şarki Akdeniz’bile Türkiye’yi tecrit etmek isteyenlerin komploları yerle düz edildi. Abdülhamid Eğlek istikşaf gemimizle gelişigüzel 4 etüt, 2 de sismik araştırı gemimiz sayesinde Türkiye’nin Semavi Vatan’daki varlığı ve kararlılığı sergilendi, enerji alanında bakir bire bir basiret haritası çizildi. Türk Konseyi 8’inci Kerem Başkanları Zirvesi’nde hayalini kurduğumuz Türk birliğine tarihi tıpkı adım atıldı, Türk Devletleri Teşkilatı kuruldu. Türkiye komşularıyla hukuk çemberini genişletmeye başladı. Ermenistan, İsrail, Akdarı, Bir Zenci Emirlikleri, Suudi Arabistan ile diyalog kanalları açıldı. Rusya ile Ukrayna beyninde devam fail yıkmacı savaşın mihman hal ve barışla sonlanması için yürekten, çok boyutlu, tartılı ve herkesi imrendiren atılımlar yapıldı. Antalya ve İstanbul’da Rusya ve Ukrayna temsilcilerine kucak açılıp istişare ve bırakışma arayışlarına kavi katkılar sağlandı. ‘Tahıl koridoru’ anlaşmasıyla acıma ve vicdan diplomasisi kuvveden fiile geçti. Açlık calip milyonların sesine kulak verildi.”

“Ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar”

Bahçeli, serencam günlerde hububat koridoruyla ilişik lüzumlu Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin’mağara durumunda uyarısı gerekse bile Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın güzel ifadelerinin mazlumlara kimlerin kol kanat gerdiğini, kimlerin birlikte yemeden içmeden kişi kursağını düşündüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Bazı Avrupa ülkelerinin tahıl yüklü gemilerin rotasını kendilerine çevirmelerinin açgözlü gözlülük olduğunu tamlayan Bahçeli, “Bu gemilerin strateji edilip gaye ülkelere ulaşmaları dünyanın tıpkı numaralı gündemi olmalıdır. Türkiye açlıktan tıpkısı ten aynı kemik eksik gariplerin yanındadır. Türk milleti ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ buyruğunun izindedir. Dileğimiz Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın benzeri an ilk sona ermesidir. İnsanlığın barışa ve huzura ihtiyacı vardır. Ayrıca yerinden ve yurdundan edilmiş göçmenlerin çığlığı duyulmalıdır. Ülkemizde misafir kâin Suriyeli sığınmacıların birlikte sakıncasız, fahri ve çalımlı geri dönüşleri banko sağlanmalı, Türkiye bu yükten çıktı kurtulmalıdır.” ifadesini kullandı.

MHP Umumi Başkanı Ululuk Bahçeli, Yunanistan hükümetine yönelik şunları kaydetti:

“Bu mutluluk yönetimi ayağımızın altında dolaşmaktan, damarımıza basmaktan vazgeçmelidir. Taciz ve tahriklerine derhal serencam vermelidir. Dünyadan Türkiye’yi derhal kınamasını talip Yunanistan hükümetinin, huysuz halde Avrupa’nın ‘Ukrayna’nın ardından bakir ayrımsız savaş’ riskiyle yüz yüze kalacağını öne sürmesi ateşle oynamaktır. Üzerinde nahak ve hukuksuz şekilde oturduğu adalar helali hakkımızdır, ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar, denize dökülmeyi yeniden canları çekiyorsa sadece bize söylesinler. Ege’nin bire bir yakasından sair yakasına vurmak bizim üzere yavru oyuncağıdır.”

Vaktin, hiçbir ayrım yapmadan simge, vatan ve millet ortak paydasında kucaklaşma vakti olduğunu anlatan Bahçeli, şunları söyledi:

“Bizim düşünce ve inanışımıza göre, Türkiye’de kıvrak 85 milyon vatandaşımız Cenabı Allah’ın mukaddes benzeri emanetidir. Seçkin yöremizi, bin yılın barışından ve kardeşliğinden doğmuş değme insanımızı bağrımıza basıyoruz. Herkese elimizi uzatıyoruz fakat bölünme gayreti içerisinde olanları da affetmemizin kabil olmadığını buradan ilan ediyoruz. Bilinmelidir kim bu vatan sokakta bulunmamıştır. Bu kerem icazetle kurulmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milli kimliği martir kanlarıyla kazanılmıştır. Tek kimse zül etmesin, pahalılık çıktığı gibi inecektir amma asıl kundak fücur enflasyonunun, kovculuklar ve anlaşmazlık stokundaki artışın önüne unutmak, buna tutmak bile boynumuzun borcudur. Demokrasi, tabii farklılıklarımızı hukuk zemininde koruyucu yegane rejimdir. Fakat demokrasi vatanın bölünmesinin ve milletin ayrışmasının gerekçesi olamayacak, inhitat ittifakının elinde sömürme edilmesine göz yumulmayacaktır. Çağrımız birliğe, dirliğe ve kardeşliğedir.”

Bursa’nın kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü olduğunu hatırlatan Bahçeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin kalkışmak için Milli Mücadele kahramanlarını ve eren şehitleri andı.

Daha sonraları Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal tarafından Bahçeli’ye “Bursa kılıcı” ihsan edildi.

Açık hava toplantısına, Bursa’nın yanında çevre illerden da çok sayıda can katıldı.

(Bitti)

Share: