Miğfer Seyhan memleketi Giresun’da Ferdî Ayak Topu Akademisi kurdu

– Miğfer Seyhan memleketi Giresun’üstelik Ferdî Futbol Akademisi kurdu

GİRESUN – Giresunlu topçu Miğfer Seyhan, hikmet, birikim ve tecrübelerini gençlerle sarılmak, yeni yetenekleri sağlamak için ayrımsız proje başlattı. Ferdî Futbol Akademisi karşı Seyhan, “Buradaki canlı kardeşlerimize yardımcı olmak, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara belletmek üzere benzeri yola çıktık. Şu an çokça şanlı aynı projenin mebde aşamasındayız” dedi.

Türkiye A Milli Takımı ve Giresun spor‘un yanı sıra kariyerinde Galatasaray, Shakhtar Donetsk, Trabzonspor üzere art dozaj takımlarda tafsilatlı süre biçim giyen Tolga Seyhan, Giresunspor’un bozuk kalecisi Harun Ovalıoğlu ile birlikte Giresun’bile, Bireysel Ayak Topu Akademisi kurdu.

Bireysel Futbol Akademisi projesi ile ilgili İhlas Vukuf Ajansı’na izah işleyen Seyhan, hedeflerinin bakir yetenekleri sağlamak, gelişimlerini takip etmek, aç antrenman programları ile bu gençleri Türk futboluna kazandırmak olduğunu söyledi.

Miğfer Seyhan, “Giresun’un bu konuda yarım yamalak olduğunu düşündük. Değme husus imkan meselesi, buradaki tüvana kardeşlerimize dayanaklık etmek, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara öğretmek için bire bir yola çıktık. Şu zaman çok balaban aynı projenin ser aşamasındayız. Projemizin ilerleyen süreçte çok henüz ferah olacağını düşünüyoruz. Bu daha çok Harun’un beni isteklendirme etmesiyle oldu. Giresun’de çok çok futbolcu yetişmiyor. Belki imkan meselesi ihtimal bambaşka nedenlerdendir bilmiyorum. 10 pasaj da olsa, 3 lime da olsa, 2 kıta üstelik olsa bu çocuklara yardım etmek amacıyla bilgi ve birikimimizi aktarma etmek istiyoruz. Ben senelerce dışarıda oynadım. Allah’a şükür bilcümle art düzem oynadım. Dışarıdaki imkanlarımızı üstelik kullanıp, çocuklarımıza pir bir gelecek arz etmek istiyoruz. Giresun’birlikte bizzat ayak topu madun yapısıyla çok çok ilgilenilmediğini düşünüyorum. Bittabi eksiklerimiz, görmediklerimiz vardır. Bu işi bunun üzere yapıyoruz. Temel ve babaların bu konuda şişman ısrarları var. Zira dizge çocuklarının iyi bir yerde olmasını istiyor. Bağımlı cümle topçu olacak diye tıpkı madde namevcut ama çocuğun yeteneği varsa ortaya fark etmek geçişsiz. Bizde bu konuda inşallah sunma ferah şekilde apotr oluruz diye niteleyerek düşünüyorum” cümlelerine kayran verdi.

“Bu çocuklar benim kabil milli takıma gitsinler, çok isterim”

Seyhan, milli takımın çokça apayrı bir kalp olduğunu kaydederek, “Giresun benim memleketim. Şehrimin insanlarının bana cebin çokça büyük sevgisi var. Ego dahi bu sevgiye cebin kendimi sorumlu hissediyorum. İnşallah Giresun’da seçme yönüyle kuvvetli elan iyi futbolcular yetişir. Daha iyisi çıksın isteriz. Ego Giresun’u çok seviyorum. Dışarıda da olsam hayatım burada geçti. Bu dallar benim gibi milli takıma gitsinler, çokça isterim. Milli bando çokça eksantrik bir kalp. Ayak Topu branşı olmasa da gayrı branşlarda bu konuda milli ergin, madalya almış Giresunlu gençler var, onları birlikte tebrik ediyorum. Dediğim kadar bu proje aynı eğitim süreci ve sabır işidir. Yıpranmamış başladığımız amacıyla herkesin desteği haddinden fazla cesim. Ailelerimiz gönül rahatlığıyla çocuklarını getirsinler, gözleri arkada kalmasın. Haddinden Fazla gani ve kaliteli hocalarla çalışıyoruz. Bu projemiz ile bakir yeteneklerin çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Harun Ovalıoğlu: “‘Senin Giresun’a vefa borcun var ve senin kadar nesiller yetiştirelim’ dedim”

Giresunspor’un bozuk kalecisi Harun Ovalıoğlu üstelik Ferdî Ayak Topu Akademisi’nde çocuklara ve gençlere hemen özel alıştırma yaptırmadıklarını, tıpkısı zamanda akademideki rastgele çocuğun kariyer planlaması ortamında özel çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Ovalıoğlu, “Biz Ferdî Ayak Topu Mesai Akademisi hikayesine Miğfer ağabey ile başlarken, menajerlik yerine başlayalım dedik. Bittabi Tolga ağabeyin iri takımlarda oynaması, milli takımda oynaması, yurt dışında bizi künde etmesi.. Tolga ağabeye şunu söyledim türkçesi; ‘Senin Giresun’a tıpkı vefa borcun var ve senin kabil nesiller yetiştirelim’. Giresunspor’un haddinden fazla mebzul aynı tarihi var. Benim rahmetli babam da dahildir buna. Amma Giresun’birlikte Tolga Seyhan gerçeği var. Miğfer Seyhan bizi hem güçlükle süresince hem mahdut dışında hem üstelik milli takımda çok dolgunca baziçe etti. Tolga ağabeye; ‘Senin tıpkısı vefa borcun var, seni sahaya indirelim. O çocuklara o başarıları elbette elde ettin, bu hikayeyi bu çocuklarla paylaşmanı isterim’ dedim. Beni bu konuda kırmadı, dedi ki yapalım. Sonrasında Bireysel Futbol Çalışma Akademisi’ni kurduk. Yakup Soydan hocam ve İbrahim hocamla birlikte akademide çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizde futbolun bu biriminde kendimize hatır alalım istedik”

Türkiye’nin gelişigüzel noktasından sunturlu dönüşlerin olduğunu vurgulayan Ovalıoğlu, “Akademinin içeriği haddizatında şu; tığ kendimizi spor okulu yerine akseptans etmiyoruz. Bizimki ağız ağıza bireysel. Ferdî kendisine çocuklara inmek, onların geleceğiyle ilgili kariyer yönetimini planlamada dahi menajerlik sistemi devreye giriyor. Burada o fabrikayı kuralım. Sonrasında dedik ki bu çocukları Giresun’de eğer Türk futboluna katabiliyorsak bizden mutlusu bulunmayan. Çocuklarımızı bu fabrikadan bire bir yerlere götürebilirsek, Giresun’a bile kocaman ayrımsız hizmet etmiş oluruz. Buradaki arz iri hedefimiz menajerlik sistemi. Benim yıllardır fon ettiğim futbol menajeri olmaktı. Miğfer ağabey dahi futbolu bıraktıktan sonra az buçuk uzak kaldık amma tığ futbolun içine esasen girelim, kişi akademimizle gelişigüzel menajerlik boyutunda devam edelim dedik. Güzeşte yazdan itibaren bu menajerlikle ait çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Hem mahdut içre hem da yurt dışında muhteşem temaslarımız var, daim meşveret yapıyoruz. Tolga ağabey tafsilatlı müddet üst liglerde oynadığı için haddinden fazla ongun oruçlu ilgiler kurmuş. Bu dolgunca ilişkileri Ferdî Futbol Akademisi’ndeki çocuklarımızın geleceği amacıyla mebzul tıpkı punt yerine görüyoruz. Ayrımsız yandan antrenmanlarımızı aralıksız sürdürürken, ayrıksı taraftan insanlara ulaşıyoruz. Türkiye’nin gelişigüzel yerinden çok sunturlu kafasız dönüşler oluyor. Diyoruz ki tıpkı an ilk aile ayı gelsin, hem akademimizden hem daraç dışından evet bile sıkı içinden menajerlik sistemimizi oluşturalım. İnşallah bu yolda fena hâlde adımlar attık. Sistemli ayrımsız şekilde çalışıyoruz. Tığ futbolun içinden geldik, ağırbaşlı birliği yaptık, sırt sırta verdik. Tığ da futbolun bu biriminde kendimize kondisyon alalım dedik. Herhangi Bir şey şu anda adamakıllı gidiyor. İnşallah daha çok çalışmalarımız resme döküldüğünde, anlaşmaları yaptığımızda hangi emretmek istediğimizi, icraatı yaptığımızda, o resme girdiğimizde hep görecek” ifadelerini kullandı.

Share: