Milli motokrosçu Irmak Yıldırım’ın hedefi Avrupa’da madalya

Afyonkarahisar’de düzenlenen Acun Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) final etaplarında yarışan biricik Türk avrat sporcu unvanının sahibi Irmak Sebep, yer büyük hayalinin Avrupa’dahi ilk 3 sporcu ortada meydan ahzetmek olduğunu söyledi.

Milli motokrosçu Irmak Saika, AA muhabirine yaptığı açıklamada, motosiklet parkurlarının sayısının artması durumunda Türkiye’de birçok kadının bu branşı fayrap etmek isteyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afyonkarahisar’de planlı Dünya Motokros Şampiyonası’ndaki tek Türk eş sportmen olduğunu hatırlatan 17 yaşındaki Irmak, şunları kaydetti:

“Rakiplerimin ülkelerinde evlerinin yanı sıra parkurları var. İş adına bu sporu yapıyorlar. Günde 5 saat motosiklete binip alıştırma yapıyorlar. Benimse böyle imkanım namevcut. İzmir’dahi yaşıyorum. Hafta sonları idman için kimi vakit Afyonkarahisar’a ara sıra Balıkesir’e gidip çalışıyorum. Eksiklerim az buçuk bu yüzden. Türkiye’üstelik belli kentlere bu parkurlardan yapılırsa inanıyorum kim bir nice avrat sporcumuz yetişir.”

“Babam yardımıyla motosiklete başladım”

İlk arsıulusal deneyimini 16 yaşında sabık sene katıldığı Acun Kadınlar Motokros Şampiyonası’nda yaşadığını anlatan Irmak Sebep, “Amma profesyonel yarışlara 12 yaşımda başladım. Babam sayesinde bu spora başladım. Babam aynı zamanda federasyonda çalıştığı amacıyla bilcümle onunlaydım. 7 yaşından beri motosiklete biniyorum. Önce kardeşim Aras Ağabey yarışmaya başladı. Ondan benzeri yıl sonra de ben başladım.” diye niteleyerek konuştu.

Afyonkarahisar’daki organizasyonda savaşım fail tek Türk avrat sportmen olmanın kendisi için iri hava olduğunu aktaran Irmak, “Ayrımsız zamanda çokça çalkantı donör bir genişlik. Kül dünyada etken yayınlanan yarışlar bunlar. Milyonlarca âdem sizi izliyor. Zımnında bire bir o büyüklüğünde stresli oluyorum. Amma çokça onur verici.” ifadelerini kullandı.

Hala lisede okuduğunu terbiye ve sporu tıpkısı arada yürütmeye çalıştığını anlatan Irmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okulda arkadaşlarımın bana ilgisi çok erdemli. Motosiklet kullandığımı biliyorlardı fakat filmlerdeki kap ceketli serseri tarzı kabil düşünmüşler önce zamanlar. Cümle öyle fon etmiş. Tabi ego okula örgülü saçlarımla gidince şaşırmışlardı. ‘Ehliyetsiz zahir kullanıyorsun, bu işten para kazanıyor musun’ kadar sorular sordular. Ben başladıktan sonra okulda ve çevremde motosiklete benzeri iptila başladı. Bu sporu yarmak isteyen arkadaşlarım var. O açıdan benzer olduğum için mutluyum.”

“Kadınlar istedi mi başaramayacağı özdek bulunmayan”

Irmak Sebep, kadınların isterlerse başaramayacağı bir aksiyon olmadığını belirterek, rastgele kadının tıpkı yol bile olsa motor kullanmayı denemesi gerektiğini söyledi.

Bisiklet kullanan herkesin çokça bayındır motosiklet kullanabileceğine dikkati calip Irmak, “Kadınlar hep zorlukların üstesinden geliyor. Kadınlar istedi mi başaramayacağı özdek bulunmayan. Ülkemizde yeteri kadar parkur yok. Futbola, basketbola, voleybola gösterilen özenin bize bile gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Parkurlar çoğalırsa bu alanda muvaffakiyetli haddinden fazla sayıda karı sportmen çıkacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Sunu nazik hayalinin Avrupa şampiyonalarında geçmiş 3’te kayran ahzetmek olduğunu anlatan Irmak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemi yer mebzul şekilde belirtmek amacıyla haddinden fazla çalışıyorum. Hedefim önce etapta Türkiye şampiyonu tevessül etmek. Genişlik büyük hayalimse Avrupa şampiyonalarında geçmiş 3’e girerek ülkeme madalya ile dönmek. Bire Bir taraftan de üniversiteye hazırlanıyorum. Hedefim tıp fakültesi. Bu sporu patika kendisine yapar mıyım şu an için bilmiyorum amma sonuna büyüklüğünde gezmek istiyorum. Apayrı tıpkısı hisse senedi yapsam de hobi namına kategorik sürdüreceğim.”Share: