Miran: “İstiklal Marşı tarihi tıpkı düz okuyuştur”

Terbiye Tıpkı-Sen Antalya Bölüm Başkanı Eyüp Bülent Miran, “İstiklal Marşı, bizim üzere elden törenlerde okunan aynı koşuk değildir. İstiklal Marşı, milletimizin mevcudiyet manifestosu; milli mutabakat metni, evrensel benzeri bağımsızlık, özgürlük ve direniş yeminidir” dedi.

Terbiye Tıpkısı-Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. sene dönümü ile ilişkin yaptığı açıklamada, İstiklal Marşı’nın, milletimizin yenilmez, yorulmaz kararlılığıyla; cebe üstünlüklerine ve sert güçlerine güvenerek bizi mısra getireceklerine inanan işgalci devletlere alın tarihi kayran okuyuşu olduğunu söyledi.

Miran, “İstiklal Marşı, bizim amacıyla hoppadak törenlerde okunan bire bir koşuk değildir. İstiklal Marşı, milletimizin varlık manifestosu; milli uzlaşma metni, cihanşümul ayrımsız bağımsızlık, hürriyet ve mukavemet yeminidir. İmanıyla zalimlere, sömürgecilere, emperyalistlere taannüt, fazlası dersini ita iradesinin özlü öğretisini içeren lakonik benzeri metindir. İstiklal Marşı, huzur temellerimizi, esaslarımızı, tasavvur ve idealimizi fazla tıpkı dille tabir fail tarihi manifestodur. İstiklal Marşı, milletimizin yenilmez, yorulmaz kararlılığıyla; silah üstünlüklerine ve kaba güçlerine güvenerek bizi dize getireceklerine inanan işgalci devletlere cebin tarihi vadi okuyuşudur” dedi.

“Rahmet ve minnetle anıyoruz”

Terbiye-Ayrımsız-Sen olarak, İstiklal Marşı’nın, milletimizin tarihi bakış ve duruşunu tanımladığı kadar, gelecek kuşakların haysiyet, gurur ve bağımsızlığına üstelik sabah yeli verdiğinin ve vereceğinin bilincinde olduklarını tamlayan Başbuğ Miran, İstiklal Marşı’nın ve Akif’in iyi anlayarak, bağımsızlık meşalesini bilgiyle, ilimle, eğitimle, yiğitlik ve pir ahlakla, başarıyla nesilden nesile taşımaya kararlılıkla devam edeceklerini söyledi. Miran sözlerini, “İstiklal Marşı’nın Meclis’te milli marş olarak kabul edilişinin 102. yılında, Milli Uğraş şehitlerimizi ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz” diyerek tamamladı. – ANTALYA

Share: