Miran: “İstiklal Marşı tarihi tıpkı saha okuyuştur”

Eğitim Tıpkısı-Sen Antalya Idarehane Başkanı Eyüp Bülent Miran, “İstiklal Marşı, bizim üzere takkadak törenlerde okunan benzeri koşma değildir. İstiklal Marşı, milletimizin mevcudiyet manifestosu; milli uzlaşma metni, cihanşümul bir istiklal, özgürlük ve mukavemet yeminidir” dedi.

Eğitim Bilimi Tıpkı-Sen Antalya Büro Başkanı Eyüp Bülent Miran, İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. sene dönümü ile ilgilendiren yaptığı açıklamada, İstiklal Marşı’nın, milletimizin yenilmez, yorulmaz kararlılığıyla; silah üstünlüklerine ve kaba güçlerine istinaden bizi mısra getireceklerine inanan işgalci devletlere karşı tarihi yer okuyuşu olduğunu söyledi.

Miran, “İstiklal Marşı, bizim üzere hemen törenlerde okunan benzeri şiir değildir. İstiklal Marşı, milletimizin mevcudiyet manifestosu; milli antant metni, evrensel tıpkısı bağımsızlık, hürriyet ve istinat yeminidir. İmanıyla zalimlere, sömürgecilere, emperyalistlere direnme, dahası dersini ita iradesinin özlü öğretisini içeren veciz bir metindir. İstiklal Marşı, erinç temellerimizi, esaslarımızı, murat ve idealimizi aşkın benzeri dille rapor fail tarihi manifestodur. İstiklal Marşı, milletimizin yenilmez, yorulmaz kararlılığıyla; zırh üstünlüklerine ve kaba güçlerine istinaden bizi mısra getireceklerine mümin işgalci devletlere alın tarihi düzlük okuyuşudur” dedi.

“Rahmet ve minnetle anıyoruz”

Eğitim Bilimi-Bire Bir-Sen olarak, İstiklal Marşı’nın, milletimizin tarihi göz ve duruşunu tanımladığı kadar, ati kuşakların haysiyet, çekicilik ve bağımsızlığına üstelik esin verdiğinin ve vereceğinin bilincinde olduklarını belirten Komutan Miran, İstiklal Marşı’nın ve Akif’in mebzul anlayarak, bağımsızlık meşalesini bilgiyle, ilimle, eğitimle, yiğitlik ve pir ahlakla, başarıyla nesilden nesile taşımaya kararlılıkla bitmeme edeceklerini söyledi. Miran sözlerini, “İstiklal Marşı’nın Meclis’te milli marş namına akseptans edilişinin 102. yılında, Milli Savaşım şehitlerimizi ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz” diye tamamladı. – ANTALYA

Share: