Mudanya’da sağanak yağışın bilançosu; 37 sülale, 29 iş yeri ile 3 çevirici hasar gördü

BURSA’nın Mudanya ilçesinde cemaziyelevvel etkin olan sağanakta 37 ev, 29 iş yeri ile 3 aracın hasar gördüğü belirleme edildi.

Kentte evvel sabahleyin saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan bora, hayatı zıt etkiledi. Mudanya’üstelik Işıklı Deresi’nin taşması sonucu Bursa-Mudanya yolunu akarsu bastı. Araçlar akarsu zarfında kaldı. Bir Nice ev ve iş yerinde üstelik akarsu baskınları yaşandı. Mudanya Belediyesi ekipleri, dikme devrilmesi sonucu kapanan yolları baştan açtı. Bursa Valisi Yakup Canbolat ile AFAD İl Müdürü Yalçın Mumcu de ilçeye gelerek Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz ile uzanım değerlendirmesinde bulundu.

Metrekareye 21 kilo yağmurun düştüğü Mudanya’de ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık, İlçe Inanma Müdürlüğü ve AFAD koordinesinde çalışmalar yürütülüyor.Büyükşehir Belediyesi, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan 192 ihbardan 55’inin taşma olduğu, bütün 12 açacak-takım, 30 personel ve 22 balık adam pompayla su çekim çalışmalarının yapıldığını açıkladı. BUSKİ yoluyla 7 kepçe, 4 vakumlu 4 boşaltıcı kurgu-kadro, 1 motopomp, 3 balık adam pompa ve 40 personel ile 50 akarsu baskınına engelleme edildi. Günahsızlık çalışmaları bölüm boyu sürdü.

Defterdarlık ve Mal Müdürlüğü ekiplerinin ilçede yaptığı hasar tayin çalışmasında 29 hareket yeri ve depo ile 37 basamak girmek için hep 66 adreste beis belirleme edildi. Yağmur sularına kapılan 3 miftah üstelik hasar gördü.Share: