Muğla haberi! Menteşe’de Koşuk ve Yırlamak Dinletisi

7. Reze Hars ve Danışma Şenliği kapsamında Aşlık Pazarı’ndan planlı Koşma ve Türkü Dinletisi balaban zevk topladı. Muğla Sanatseverler Derneği ve Tazelenme Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen etkinlik Hamdi Demirtaş’ın yırlamak dinletisi ile başladı.

Etkinliğin açış konuşmasını fail Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek, “Bildiğiniz gibi Muğla, belediyecilik anlayışı içerisinde kültür ve sanata derece veren benzeri firez hanek kenti. Böyle olmasında uray başkanlarımızın balaban etkisi var. Menteşe Şehremini’mız Bahattin Gümüş birlikte bu konuda haddinden fazla değerli eş icraat yürütüyor. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZ, BELEDİYECİLİĞİ ELDEN ALTYAPI YAPAN, SU GETİREN BİR BELEDİYE YERINE GÖRMÜYORUZ”

Koşuk ve Yırlamak Dinletisi’nde tıpkı müşavere fail Reze Belediye Reisi Bahattin Sim, “Menteşe Belediyesi kendisine 8. yılımızdayız. Bu 8 yılın 7’sinde Hars ve Hanek Şenliği’mizi gerçekleştiriyoruz. Muğla kendisine bakıldığında, önceki çağ uray başkanlarımız bu şenlikleri 30 yıldır devam ettiriyor. Tığ, belediyeciliği takkadak altyapı yapan, akarsu getiren tıpkı şehremaneti kendisine görmüyoruz. Reze Belediyesi yerine, insana raci; çocuğa, gençlere raci, sanata kültüre ehemmiyet veren, tarihi ve kültürüne eş sâdır aynı belediyecilik anlayışıyla bakım ediyoruz. Menteşe, Muğla’nın merkezi. Tığ, Reze’nin kültürün bile merkezi olmasını istiyoruz. Bu dideban üstelik Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bağırsak içe haddinden fazla yetişkin çalışmalar yapıyoruz. Osman Başbuğ’ımızın akıbet günlerde sık sık söylediği tıpkısı tespiti var; ‘Muğla, aynı ekincilik kenti, turizm kenti, üçüncü ayağı da hars kenti’ diyor. Bunu birlikte sizlerle bu arada yapacağız. Katılımlarınız ve katkılarınız üzere teşekkürname ediyoruz” diyerek konuştu.

“ZAMAN BURADA OLMAKTAN MUTLUYUZ”

Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Muammer Tuna, serencam iki yıldır Kültür ve Hanek Şenliklerine ulama sağladıklarını belirterek, “MUSANDER ve Tazelenme Üniversitesi yerine, belediyemizin düzenlediği etkinliklere ulama sağlıyoruz. MUSANDER ile Tazelenme Üniversitesi kardeş gibiler. Zaman burada olmaktan mutluyuz. Şenlikteki etkinlikleri izlem etmenizi diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Sim, MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek ve Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Yaşamış Tuna’ya teşekkür plaketi verdi. Etkinlik, MUSANDER ve Tazelenme Üniversitesi organ ve öğrencilerinin müzik ve türküler eşliğinde şiir okumaları ile bitmeme etti.

Share: