Muğla’da Beyaz Zehir Ocağına Karşı Sâdır El, Brifing Toplantısını Yaptırmadı

ESMA TURAN

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Eti Krom SERPMEK tarafından bollaşmak istenen krom ocağına cebin sâdır toprak sakinleri, ocak amacıyla düzenlenen halk toplantısını yaptırmadı.

Köyceğiz’e vabeste Plato Mahallesi’nde, Eti Krom ZIYAN ETMEK aracılığıyla krom ocağı boşalmak isteniyor. Köyceğiz’da kâin Sandras Dağı’nın maden projeleri zımnında beis gördüğünü savunan vatandaşlar projeye karşı çıkıyor. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED sürecindeki proje üzere zaman bölgede halk toplantısı fora etmek istedi.

Sandras’ı Dulda Platformu çağrısıyla toplantının yapılacağı karye kahvesinde toplanan toprak halkı ve çevreciler, “Hayat alanlarımız müştereklerimizdir” ve “Sandras’a sahip çık” yazılı pankartlar açtı.

Vatandaşlar, ÇED alanı ve cevaz bütününde hangi kadar orman değerinin olduğunun ve kesilecek ağaç sayısının belirtilmediğini dile getirerek, hatalı ve yarım bilgiler içeren başvuru dosyasının reddedilmesini ve akla yatkın vukuf içeren ayrımsız dosyayla yeniden toplantı yapılmasını arzu etti.

Bölge halkı ve çevreciler; Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Muğla İl Müdürlüğü’ne aktarma etmek için, “Toplantı, koşulları firma vasıtasıyla sağlanmadığı için Vekâlet eliyle fesih yapılmak durumunda kalınmıştır. Kamusal benzeri toplantıyı, firmanın üzerine düşeni yapmaması nedeniyle yapamadık. El kendi koşulları ile bu alana benzin ve ahit harcayarak geldiği üzere kamusal kötülük oluşmuştur” diye niteleyerek mazbata tuttu.

“YURTTAŞ VATANINA SAHİP ÇIKIYOR”

Bakanlıktan gelen yetkiler üstelik toplantının gerekli koşullar sağlanamadığı için yapılamaması üzerine benzeri tutanak hazırladı. Sandras’ı Siper Platformu’ndan Şenlik Yüzak, şunları söyledi:

“Sandras’ın tepesindeki Hitit Krom’a ait madenin devamında iki mezuniyet henüz Menteşe’ye kadar iniyor. Eğer tığ, değme bulduğumuz madeni kazarsak şu anda Muğla’bile yüzde 60-70 oranında toprağın sıyrılıp götürülmesi, üstündeki ağacın gitmesi etmek. Eğer benzeri planlama yoksa geçmişteki Ululuk Planlama Teşkilatı’nın yaptığı kadar, ‘beyaz zehir bize lazımsa çıkaralım’ şeklinde değilse, eroin bire bir ticaret unsuruysa, ormanı dahi tecim unsuru adına gören insanlar şu dakika siyaseten ne kurdu hangi kuşu ne birlikte bizi düşünüyorlar. Arz şişman handikabımız budur. Şu anda burada yaptığımız molekül haddinden fazla zer. Çünkü yurttaş, vatanına ehil çıkıyor. Daha zaten dünyalılar dünyaya topluluk çıkıyor diyebiliriz.”



Share: