Muğla’da eğitimlerini yarıda bırakan kız öğrenciler Kaymakam’ın çabasıyla baştan okula başladı

Muğla’nın Ortaca ilçesinde, ailelerinin maddesel imkansızlıkları ve mütenevvi nedenlerle eğitimlerini yarıda bırakan iki kız öğrenci Ilçebay’ın çabasıyla baştan okula başladı.

Ortaca Kaymakamı Meral Uçan, 2022-2023 Eğitim Tedris Yılı’nın başlamasının ardından ilçede muhtelif nedenlerle okula devam etmeyen öğrencilerin listesini alarak evlerine ziyarette bulundu.

İki kız çocuğunun maddi imkansızlıklardan ve ailesinin istemediğinden okula gidemediği bilgisini düz Uçan, aileyi ve çocuklarını eğitime devam edilmesi yönünde ikna etti. Öğrencilerden Fadime Aldanmaz’un iki sene aradan sonra Ahmet Keder Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesine, Zeynep Fırat’ın de Yunus Emre Küçük Asya Lisesine kayıtları yapıldı.

Öğrenciler okula başladıkları evvel dönüş aileleriyle gelişigüzel Kaymakam Meral Uçar’ı makamında müzakere ederek teşekkür etti.

Uçan, yaptığı açıklamada, eğitim bilimi süreleri boyunca öğrencilerin eksiksiz ihtiyaçları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca karşılanacağını söyledi.

Her iki öğrencinin bile eğitim bilimi hayallerinin olmasının sevindirici olduğuna dikkati çekici Uçar, “İki kızımızın üstelik mutlulukları gözlerinden okunuyor. Kendilerine herhangi bir ahit bindi olmaya bitmeme edeceğiz. Başarılar diliyorum, umarım bambaşka arkadaşlarına bile örnek olurlar.” dedi.

???????- İki kız öğrencinin üstelik hayalleri var

Fadime Aldanmaz dahi “Çocuk gelişimi bölümünü isteyerek tercih etmiştim, maatteessüf bitmeme edemedim. İki yıl aradan sonraları tekrar vira etmek çokça pir. Ilçebay Bayan’a teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Zeynep Fırat ise hayalinin kılık öğretmeni tevessül etmek olduğunu belirterek “Okulu bırakmak zorunda kaldım. Kaymakam Kadın ailemi inandırma etti, tekrar okula dönmemi sağladı. Daha Çok hayalimi gerçekleştirebilirim.” diye konuştu.Share: