Muğla’da Kadına Şiddete Tiyatro ile Ilgi Çektiler

ESMA TURAN

Muğla’bile Hayalhane2 Temsil Topluluğu, sergiledikleri “3. Konu” isimli tiyatro oyunu ile kadına şiddete ilgi çekti. Muğla’üstelik öldürülmüş kadınların de anıldığı oyun oyununda vatandaşlar ruh dolu anlar yaşadı.

Muğla’nın şekil ilçesi Reze’birlikte ruh gösteren Hayalhane2 Piyes Topluluğu, mazi akşam ezanı “3. Konu” isimli biricik perdelik müzikal koygun oyunuyla Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk Firez Merkezi’nde sahne aldı. Yönetmenliğini Mehmet Topbaş’ın yaptığı ve kadına şiddete ilgi çekilen oyunun gösterimine, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Halk Güdücü, Reze Şehremini Bahattin Gümüş ve vatandaşlar katıldı.

KADIN OYUNCULAR SAÇLARINI KESTİ

13 oyuncunun alım çalım aldığı 3. Iş oyununda daha dünyaya gelmemiş bire bir kız çocuğunun yaşayacakları ve bire bir babanın kadına şiddete dur buyurmak amacıyla derkenar olduğu tıpkısı avantür anlatıldı. Oyunda ayrıca Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü nitelikli öğrencisi olan ve çarkıt koca arkadaşı Utku Pehlivan eliyle bıçaklanarak öldürülen Muğlalı Güleda Cankel de anıldı. Cankel’i canlandıran oyuncunun, “Yaşasaydım burada sizin yanınızda ışık çekiyor olacaktım” demesi ihtisas mahmul anlar yaşattı.

Öte yandan sonuç dönemde İran’de yaşanan olaylara bile vurgu yapılarak, tıpkı eş oyuncu saçlarını kesti. Toplumun kadına aksi bakışını de eleştiren temaşa oyunu seyircilerin nazik beğenisini topladı ve ayakta alkışlandı.Oyunun tıpkısı zamanda yazanı birlikte olan Yönetmen Mehmet Topbaş baziçe bitiminde şunları söyledi:

“Benzeri seyir oyununu sahnelemek böylesine devasa aynı salonda yutturmak haddinden fazla el tıpkısı olay. Verilen emekten feyiz birçok teferruatı var. Bu oyunda hoppadak kadına müteveccih şiddeti anlatmadık, kadına müteveccih şiddetin önüne nasıl geçebileceğimizi da anlatmış olduk. Özelikle kadınlarımızı bilgilendirme açısından çokça eşsiz benzeri oyundu. Tıpkı psikoloğun gözünden hiç dünyaya gelmemiş tıpkısı kız çocuğunun sesiyle anlattığımız oyunumuzda öğretici, anlatıcı tıpkısı çevirgeç hakimdi. Bizi oyunda serbest bırakmayan tam  seyircilerimize teşekkürname ederim.”

Share: