Muğla’nın emniyet notu ‘AAA’

Arsıulusal emniyet derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin cesaret notunu gene en efdal kırat olan AAA namına belirledi. Bu şekilde Muğla Büyükşehir Belediyesi 2021 yılı April ayından bu yana yapılan 5 değerlendirmede de AAA notu alarak zihayat bir mali yapısı olduğunu kanıtladı.

Uluslararası Emniyet Istimara kuruluşu Fitch Ratings eliyle yapılan emniyet değerlendirmesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi yeniden “Millî Ayrıntılı Vadeli Notunda” AAA alarak zirvede yer aldı. Bu şekilde Muğla Büyükşehir Belediyesi 2021 yılı Nisan ayından bu yana yapılan 5 değerlendirmeden birlikte yeryüzü faziletli notu aldı.

Fitch Ratings eliyle yapılan, ülkelerin ve kurumların finansal yapıları incelenerek güven notunun belirlendiği kıymetlendirme sonuçlarından Muğla Büyükşehir Belediyesi dallı güllü mali yapısıyla sunma faziletkâr notları almaya devam ediyor. Bu çerçevede Muğla Büyükşehir Belediyesi harcamaların sürdürülebilirliği, ayarlanabilirliği, borç ve likitide sağlamlığı kabil alanlarda gösterdiği mali disiplini nedeniyle, “Millî Ayrıntılı Vadeli Aşama” alanında AAA alarak yeryüzü efdal emniyet notuna erbap olmaya bitmeme ediyor. Bunun yanı sıra bire bir değerlendirmede Muğla Büyükşehir Belediyesi “Bağımsız Milletvekili Finansal Kredi Profili” notunda bir nice belediyenin arasından Ankara’nın arkası sıra önceki tam vadi aldı.

Günümüzdeki konuşu koşulların zamanla kötüleştiğine ve ağırlaştığına vurgu özne Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, gine dahi uyguladıkları mali siyasa dolayısıyla ulusal ve uluslararası alanda inanılır tıpkı gurur olduklarını söyledi. Gürün, asetat, hesap verilebilir ve mali disipline raci bir bütün oluşturarak hizmetlerine bitmeme ettiklerini söylerken “Henüz önceki olduğu gibi Uluslararası Itimat Kuruluşu Fitch Ratings marifetiyle cesaret notumuzun yine AAA kendisine belirlenmesi bizleri bahtiyar etti. 2014 yılında müesses aynı belediye kendisine, hızlıca yapılanmamızı tamamladık ancak hamile tıpkı vecibe stoğuyla yüz yüze kaldık. Devraldığımız 1 Bilyon 340 Milyon TL kadar bire bir borcun yaklaşık 1 Bilyon 108 Milyon TL’sini ödedik. Borç ödemesinin yanında bir yandan birlikte yatırımlarımıza bitmeme ettik. İl genelinde 4 Milyar 284 Milyon TL’lik envestisman yaptık. Mecmu bu finansal sistemi ayrımsız anda kaçırmak makro aynı planlama gerektirmekteydi. Bizde ekibimizle bu planlamayı çokça akla yatkın ve bol bir şekilde yaptık. Muğlalı hemşerilerimize harıldamak, etkili ayrımsız finansal herkes ile yapılacak yatırımlara nesep kurmak için çalışmalarımız büyük ayrımsız sıkı süresince bitmeme edecek” dedi. – MUĞLA

Share: