Müküs Çayı’nda 2 kamer evvel kaybolan hemşirenin cesedine ulaşıldı

Pervari’de Müküs Çayı’na düşen arkadaşını örtbas etmek isterken akıntıya kapılarak kaybolan bacı Eyüp Ruz’in donmuş bedeni, kontrol çalışmalarının 64. gününde bulundu.

Müküs Çayı’na düştüğü yerin yaklaşık 1500 metre ilerisindeki Karervaz Şelalesi mevkisinde kâin Zaman’in cesedi, otopsi için Siirt Yetişek ve Araştırma Hastanesine gönderildi.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine, 64 bölüm süren icraat sonucu kaybolan hemşire Eyüp Zaman’in camit bedenine ulaştıklarını belirterek, “Naaş canlandırma edildi. Cenaze, işlemlerin ardından defnedilmek üzere ailesine teyit edilecek.” dedi.

30 kilometrelik alanda aranmıştı

Beğendik beldesi dürüst 11 Haziran’da ayağı kayarak çaya sakıt İlçe Keyif Müdürlüğünde işyar meslektaşını yetişmek üzere suya giren fakat akıntıya kapılan Devir’e ulaşılması üzere ekipler Müküs Köprüsü’nden Güç Barajı ve Hidroelektrik Santrali bölgesine büyüklüğünde yaklaşık 30 kilometrelik mesafede emek yürüttü.

Çalışmalarda bugüne büyüklüğünde dönüşümlü kendisine Diyarbakır, Adana, Van ve Hakkari İl Uyanık komutanlıklarına tutkun timler, Van, Elazığ ve Bitlis İl Itimat müdürlüklerine ait akarsu şeş taharri ve istirdat ekipleri, Batman ve Van’dan AFAD ekipleri, Siirt’ten de uyanık, UMKE ve AFAD ekipleri ile güvenlik korucuları fariza aldı.

Siirt İl Uyanık Komutanı Tuğgeneral Kasıt Ertekin ve AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun’un koordinasyonunda planlı çalışmalarda burçlar kuşağı botların yanı sıra halat bağlanan rafting botları ve gelişim makinesi üstelik kullanıldı.

Zorlu coğrafi koşullara cebin evinsiz dalan de çekilen bölgede, akarsu altı kamerası ve insansız gelgel araçlarıyla taharri yapıldı, bölgedeki ağaçlık ve kayalık alanlar taharri edildi.

Pervari Afiyet Müdürlüğünde vazifeli abla Halime Timurtaş, akıntıya kapılarak yaşamını yitirmiş, arkadaşını idare etmek üzere suya giren abla Eyüp Sıra ise çayda kaybolmuştu.Share: