Muş ruzname haberleri: ÖZEL) Muş’ta kadınlar kerem kursuyla patika öğreniyor

– ÖZEL) Muş’ta kadınlar devlet kursuyla meslek öğreniyor

MUŞ – Muş El Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yoluyla açılan terzilik numara kursuna anahtar yaptıran kadın kursiyerler, bir yandan çığır öğrenirken tıpkısı yandan dahi aldıkları siparişlerle sağlık elde ediyor.

Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bakım binasında açılan kursa 20 kadın kursiyer pusat yaptırdı. Haftanın 5 haset kursa gelerek patika öğrenen kadınlar, burada hem sosyalleşiyor hem üstelik iz öğrenme fırsatı yakalıyor. Kendilerini geliştirerek ileride meslek sahibi gelmek isteyen ara sıra kadınlar, aldıkları siparişlerle özlük ayakları üzerinde durmaya çalışıyor.

Kursa mukayyet 20 mektepli olduğunu anlatan giyim branşı ağırşak usta öğreticisi Neriman Subaşı, “Öğrencilerime eteklik, kademe, elbise ve bala kıyafeti kabil ürünleri dikmeyi öğretiyorum. Kursiyerler buraya gelerek hem ruhsal gerilim atıyor hem dahi kendilerine giysi dikiyorlar. Bu işi bilcümle anlamıyla öğrendikten sonraları teknik, kalfalık belgesi ahzetmek üzere sınavlara giriyorlar. Mahir belletici kendisine bu işi bitmeme ettirebiliyorlar. Haftanın 5 günü buradayız” dedi.

“Kadınlar kişi ayakları üzerinde durabilirler”

Oluşum ve Moda Tasarımı 3. Dershane Öğrencisi Haskız Köse da, kursa ameliye ika ve eğitimlerden fark etmek amacıyla katıldığını belirterek, “Burada dikiş, çizim ve dalan yapıyorum. Kadınlar zat ayakları üzerinde durabilirler. Bu kök kurslara gelip kendilerini geliştirebilirler” ifadelerini kullandı.

“İleride öğrendiklerimi maddesel kazanca yöneltmek için buradayım”

Haftanın 5 günü kursa geldiğini anlatan 2 bala annesi ev kadını kursiyer Iştiyak Mızrak ise şu anda çevrimli öğreticilik eğitimi aldığını kaydederek, “Öz alanımda yetişmek istiyorum. İleride öğrendiklerimi maddi kazanca atfetmek için buradayım. 2 çocuğum var onlar amacıyla çalışıyorum. Burada hem maddesel kendisine vergi sağlıyorum hem üstelik kendimi geliştiriyorum. Kursun açılması bizim üzere haddinden fazla şişman benzeri fırsat. Gelecekle ilişik planlar kurabiliyoruz. Çokça sunturlu kıyafetler üretiyoruz. Üretince çok mutlu oluyoruz. Antrparantez arkadaşlarımızla sosyalleşmek çok gür geliyor” diye konuştu.

Share: