Musa Anter Cinayetine İlişkin Davanın Duruşması Devir Aşımına 5 Bölüm Kaldığında Yapıldı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine ait davanın duruşması, antlaşma aşımına 5 dönem kaldığında yapıldı. Murafaa, Anter’in öldürülmesinin insanlığa cebin işlenen cürüm olup olmadığına ve davanın ahit aşımına uğrayıp uğramayacağına tıpkısı ahir celsede değişmeyen vermek üzere davayı 21 Eylül’e erteledi. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Faili meçhul cinayetlerin zaman aşımına uğraması, yabanlık suçudur” dedi.

Musa Anter’in 20 Eylül 1992 tarihinde Diyarbakır’da öldürülmesine ilişkin davanın duruşması, Ankara 6. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde zaman yapıldı. Duruşmayı, CHP Ankara Saylav Saika Kayaç, HDP Dert Milletvekilleri Abdullah Çalıştırıcı, HDP Mersin Ağacı Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz üstelik izledi.

Duruşmada, Dicle Anter’in avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Insan Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bu davanın insanlığa alın suç kapsamında olması ve antlaşma aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplerini yineledi.

Mahkeme heyeti, davanın konusunun insanlığa cebin cürüm kapsamında olduğu ve bu nedenle zaman aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplere ait değerlendirmenin benzeri ahir duruşmada yapılmasına değişmeyen vererek davayı 21 Ilkgüz’e ertelendi.

“FAİLİ MÜŞEVVEŞ CİNAYETLERİN ANT AŞIMINA UĞRAMASI, İNSANLIK SUÇUDUR”

Duruşma öncesinde ANKA Bili Ajansı’na mütekellim Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, ahit aşımına ait şunları söyledi:

“Zaman 15 Eylül 2022, belki üstelik babamın son duruşması. Amma 20 Eylül 2022’bile, 30 yıllık biraz aşımı bahis konusu. Bu mahkemedeki beklentilerimiz… Gelişigüzel husus ortada gerçekte, yani bilcümle deliller, şahitler konuştu. 97’den bugüne kadar olan geçmişe baktığımızda, davanın seyrinin elbet olduğu gayet açık ve açık. Failler galiba aslında. Bu, benzeri faili gayrimuayyen cinayeti. Faili belgisiz cinayetlerin zaman aşımına uğraması, adamlık suçudur. Tığ bunu kabul etmiyoruz amma hakeza tıpkısı durumla cebin karşıyayız. Yani bilcümle bilgiler, bilcümle deliller azamet arşivinde var esasında. Bu ihtişam arşivine dokunulmuyor maatteessüf. Alelhusus tıpkısı bile bu Kürt yazar Musa Anter olunca bu daha üstelik net biçimde ortaya huruç oluyor.”Share: