Muş’ta ailelerin HDP önündeki enik nöbeti sürüyor

Muş’ta, 2014 yılında oğlunu elektronik beyin mühendisliği okuması üzere üniversiteye gönderen Halit Altun, 8 yıldır haber alamadığı evladına seslenerek, “Kardeşlerinin başına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere (PKK) askeriye yapacaksın” dedi.

Muş’ta çocuklarının terör örgütü PKK eliyle kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul markajcı anneler, itici havaya karşın eylemlerine bitmeme etti. HDP uğrunda evlatlarına kavuşacakları günü umutla muntazır anneler, 85. haftada birlikte evlatları amacıyla gösteri yaptı. Öğür binası önüne gelerek HDP ve PKK’dan çocuklarını isteyen anneler, HDP ve PKK’yı lanetledi. Evlatlarına kavrayışsız dönmeleri için çağrıda mevcut anneler, “Yavrumu verin bana”, “Anneler direniyor”, “Bundan Sonra kâfi, bırakın evlatlarımızı” ve “Daha Çok yeter, yakamızdan düşünüm” kayıtlı dövizler açtı. Evlatlarına teslim olmaları çağrısında bulunan aileler, kararlı bekleyişlerini sürdürüyor.

“Çocuğumu HDP’den istiyorum”

6 yıldır oğlunun kaybolma olduğunu ve benzeri malumat alamadığını anlatım eden esas Şahinaz Özcan, “Oğlum var mı, yok mu bilmiyorum. Çocuğumu HDP’den istiyorum. HDP çocuğumun nerde olduğunu biliyor. 3 yıldır Muş ve Diyarbakır HDP önündeyiz. Neden tıpkısı bölüm HDP gelip sormuyor ‘siz hangi için buradasınız?’ diye. Çocuklarımız üzere buradayız. Çocuğumu almayana kadar burayı ayrılma etmeyeceğim. Antipatik olsun, şita olsun, hangi olursa olsun yine burada olacağım. Bir çocuk dağda kalsa birlikte esasen buradayız. Atilla sesimi duyuyorsan gel devlete konfirmasyon ol. Sen şimdi neredesin? Burada olsan senden haberimiz olacaktı ama şimdi neredesin, var mısın, namevcut musun haberimiz namevcut” dedi.

“20 yılda olsa HDP’nin uğrunda kere tutacağız”

2014 yılında oğlunu Malatya İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuması üzere gönderdiğini ve 8 yıldır çocuğunu göremediğini anlatan cet Halit Altun birlikte, “8 bölüm demiyorum, 8 yıldır çocuğum bulunmayan. 8 yıldır bu hasreti çekiyoruz. 20 yılda olsa HDP’nin uğrunda misil tutacağız. HDP sanmasın ki biz buradan basit olağan çekip gideceğiz, sonuna kadar devam edeceğiz. Çocuklarımızı HDP’den istiyoruz, onlardan başka istediğimiz bir şey yok. Çocuklarımızı kandırıp götürdüler. Okullardan 14-15-16 yaşlarındaki çocukları alıp götürüp PKK’ya konfirmasyon ettiler. Öz çocuklarını götürüp PKK’ya doğrulama etsinler! Bizim çocuklarımızı mankafa göndersinler. Efsus, günahız tığ. Aylardır kar, kış, yaz demeden hep bu yollardayız. Gitmediğimiz, gezmediğimiz meydan kalmadı. Elimizde olan beş altı kuruş parayı de bu yollar bile yedik bitirdik. Çocuklarımıza varamadık. Çocuklarımızı bizden sakladılar, bize göstermediler” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerinin başlarına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere (PKK) askeriye yapacaksın”

Yıllardır evladı yüzünden üzücü çektiğini vurgulayan ağababa Halit Altun, “Kâfi bu acıyı çektik. Imdi bittik, ayakta duracak halimiz kalmadı. Bilcümle dertliyiz, bilcümle kederliyiz, bilcümle sıkıntılıyız. Sizi kandırıyorlar, taşların ortada, derelerin içre, suların içre süründürüp götürüyorlar. Sizi kavisli tıpkı yola sokmuşlar. Gel devletine, askerine konfirmasyon ol. Celal hepimizin devletidir. Ego şu dakika Türk bayrağının altında yaşıyorum. Senin orada hangi işin var oğlum? Seni okul okumaya gönderdim, git kayırıcı ol dedim. Bilgisayar Mühendisi oldun. Kardeşlerinin başlarına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere (PKK) askeriye yapacaksın. Bunu bilmiş olsaydım evet o dakika üzere kişi kafama bire bir kurşun sıkacaktım seni görmemek için, evet bile senin kafana ayrımsız kurşun sıkacaktım seni görmemek amacıyla” diye konuştu.

“Çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’ya verdiler”

Oğlu Atilla Özcan için HDP önünde nöbetini sürdürdüğünü kaydeden ağababa Şemsettin Özcan ise şöyle konuştu:

“Tığ gelip çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. HDP bizi kandırıp diyordu ki ‘gelin bize katılın bu Kürt davasıdır’ diye. Bu Kürt davası değil, bu Amerika davasıdır. Kürt davası olsaydı HDP bizim yanımıza gelip bindi verirdi. Bunlar bizim çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’evet verdiler. Bunların ne hakkı var? Kürtleri hep kandırdılar. Kürtlere çarpış vuruyorlar. Çocuklara sesleniyorum: bizi duyuyorsanız bir lahzada kadın askere, polise teyit olun. 6 senedir çocuğumun derdini çekiyorum. 3 senedir Diyarbakır ve Muş’ta HDP önündeyim. Sonuna kadar de HDP’nin önünden çekilmeyeceğim.” – MUŞ

Share: