Muş’ta mehabet yoluyla yükselen dokuma fabrikaları gençlere rüya oluyor

– Muş’ta devlet vasıtasıyla yükselen dokuma fabrikaları gençlere umut oluyor

Muş’ta devasa dokuma fabrikaları işsizliğin önünü kesti

Muş Valisi Gündüzöz:

“Gailesiz nüfusun kısık olduğu yerde istihdamı tezyit etmek son mertebe balaban”

MUŞ – Muş Valiliği aracılığıyla büyükşehirlere göçün engellenmesi ve istihdamın artırılması amacıyla nesir ettirilen dokuma fabrikaları özellikle canlı nüfusun yüzünü güldürüyor.

Valilik yoluyla herhangi bir geçen çağ sayısı artırılan oluşum fabrikaları, başta gençler tevessül etmek üzere iş arayanlara istihdam imkanı sağlamaya bitmeme ediyor. Ekim ayında 450 kişinin istihdam edildiği Hükümdar Alparslan Tekstilkent’te açılışı yapılan 5 bin metrekarelik fabrikanın ardından, 5 bin metrekarelik benzeri üretimlik üstelik Sungu Tekstilkent’te tamamlanma aşamasına geldi. Sülale 2023’te faaliyete başlaması hedeflenen fabrika da 500 kişinin elan istihdam edilmesi planlanıyor.

“Yıpranmamış fabrikaları intaç aşamasına geldik”

Son aşamasındaki fabrikalarda incelemelerde kâin Ilbay Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş’un tekstil atılımının bitmeme ettiğini söyledi. Güzeşte yıl kurdukları Şehriyâr Alparslan Tekstilkent ile daha geçmiş yıllarda kurulmuş olan ve tıpkısı topluluk sorunları olan beribenzer çaplı Sungu Tekstilkent’in büyüdüğünü anlatan Vali Gündüzöz, “Sungu Tekstilkent’in türel sorunlarını çözdük. Şu anda Sungu Tekstilkent’teyiz ve ilave yatırımlarımız var. 2 adet 2 bin, 1 kesim dahi 5 bin metrekarelik yeni fabrikaları bitirme aşamasına geldik. Gine Padişah Alparslan Tekstilkent’te birlikte ilave yatırımlarımız söz konusu oldu. Orada de 1 üretimlik finiş aşamasına geldi. Zımnında yalnız şu 5 bin metrekarelik fabrikada bire bir ay sonraları önceki 300, şipşak ardından üstelik 500 gencimiz çalışıyor olacak. Dolayısıyla bu memleketin avarelik problemini nazik ölçüde çözmüş olacağız” dedi.

“Gailesiz nüfusun pahal olduğu yerde istihdamı bırakmak son aşama yetişkin”

Genç nüfusun güç olduğu yerde istihdamı artırmanın sonuç mertebe balaban olduğunu ve bu konuyu mülk hususi idaresi ile şekil köylere bakım götürme birliğinin takip ettiğini kaydeden Ilbay Gündüzöz, “Hem şekil bile hem dahi Sungu’da il özel idarenin mülkiyetini hazineden almış olduğumuz bu alanda az çok encam benzeri seviyeye geldik. Bundan ahir yıllarda 10 binlere makul bu nicelik genişleyecek. Bu imkanı bize veren ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kalkışmak amacıyla ilişik Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına teşekkür ediyorum. İnşallah faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek” şeklinde konuştu.

Vali Gündüzöz’e incelemelerde İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Şeyhmus Yentür de haremlik etti.

Share: